سه‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۰

ساخت پنجره‌هایی با قابلیت جذب ۹۰ درصدی آلودگی هوا

آلودگی هوا شانگهای چین

سلامت آنلاین- دانشمندان پنجره‌های جدیدی ابداع کرده‌اند که قادر است ۹۰ درصد از آلاینده‌های هوا را به دام اندازد و شرایط امنی را برای تنفس در محیط خانه و محل کار فراهم آورد.مردم خانه‌هایشان را پناهگاهی امن می‌دانند اما در شهرهایی با آلودگی هوای زیاد این امنیت چندان هم برقرار نیست. محققان بتازگی با استفاده از یک نوع فنآوری تازه پنجره‌هایی ساخته‌اند که به امن نگه داشتن هوای این پناهگاه کمک شایان توجهی می‌کند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از Nano Letters، دانشمندان دانشگاه‌های استنفورد امریکا و ژینگوای چین، در روش خود برای به دام انداختن اکثر آلاینده‌های موجود در هوا از نوعی پلیمر استفاده کرده‌اند که معمولا در دستکش‌های لاستیکی به کار می‌رود.
ترکیب چنین موادی با پنجره‌ها راهی برای تصفیه هوا برقرار کرده است و می‌توان از این پنجره‌های پوشیده از نانوالیاف فیلترکننده آلودگی برای حفظ سلامت ساکنان شهرهایی چون نیویورک، پکن، شانگهای و... بهره برد که اغلب در مهی غلیظ از آلاینده‌های هوا فرو رفته‌اند.
برای حذف آلودگی، مواد حاوی نیتروژن به شیوه‌ای خاص روی صفحه شیشه‌ای پنجره اسپری می‌شود و در روندی از جریان هوای همراه با قطرات محلول پلیمری لایه‌ای بسیار نازک از نانوالیاف را تشکیل می‌دهد. این نانوالیاف می‌توانند ذرات خطرناکی را به دام اندازند که تنفس و ورودشان به ریهٔ ما باعث بروز بیماری‌های تنفسی، قلبی و... می‌شود.
در آزمون‌های اولیه، به نظر می‌رسد که چنین نانوالیافی توانایی خوبی از خود در دور نگاه داشتن آلاینده‌ها نشان داده‌اند. به عنوان نمونه، در آزمون میدانی ۱۲ ساعته‌ای در پکن، آن هم در شرایطی که هوا بشدت آلوده بود، این نانوالیافی که اصطلاحاً «پلی‌اکریلونیتریل» نامیده شده، توانستند ۹۰ درصد از ذرات مضر موثر در بروز سرطان ریه و بیماری‌های قلبی را فیلتر و تصفیه کنند؛ کاری که نفس‌کشیدنی راحت‌تر را به ارمغان می‌آورد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)