جمعه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱

کمخوابی، احتمال منفی‌نگری را افزایش می‌دهد

تنبلی چرت زدن خوابیدن

سلامت آنلاین- محققان دریافته‌اند برای افرادی که خواب خوب و کافی ندارند، بخصوص آنها که دچار افسردگی و یا اضطراب هستند، ممکن است مثبت‌اندیشی و داشتن نگاهی خوشبینانه به پدیده‌های اطرافشان بسیار سخت باشد.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از IANS، محققان دانشگاه ایلینویز امریکا با تاکید بر نقش مهم خواب در توانایی تنظیم احساسات منفی در افراد مضطرب و افسرده، نشان داده‌اند که خواب ناکافی بر ناحیه‌ای خاص از مغز اثر می‌گذارد.
«هایده کلامپ» سرپرست تحقیق گفت: «این ناحیه با تنظیم واکنش‌های عاطفی منفی مرتبط است؛ بویژه در افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب، اختلال خواب می‌تواند توانایی آنها را در دیدن ابعاد مثبت موضوعات پیرامونشان محدود کند».
محققان تحقیق خود را روی ۷۸ فرد ۱۸ تا ۶۵ سال مبتلا به اضطراب، افسردگی و یا همزمان دچار هر دو اختلال انجام دادند و با نشان دادن تصاویری نگران‌کننده از خشونت جنگ یا حوادث، واکنش آنها را با استفاده از اسکن MRI مورد بررسی و مطالعه قرار دادند.
بر اساس یافته‌های این تحقیق که جزئیات بیشتری از آن در نشریه افسردگی و اضطراب (Depression and Anxiety) منتشر شده، ناحیه‌ای که از خواب ضعیف اثر می‌پذیرد، قشر کمربندی قدامی مغز (dorsal anterior cingulate cortex) است که در افراد کمخواب دچار افسردگی و اضطراب، احتمالا مجبور است برای تغییر دادن واکنش‌های عاطفی منفی، سخت‌تر کار کند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)