چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹

گفتگوی سلامت آنلاین با رئیس انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنی

رایگان شدن توانبخشی، بیماران «اسکیزوفرنی» را از کارتن خوابی نجات داد

آسایشگاه بیماران روانی

سلامت آنلاین- رئیس انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنی با بیان این که پیش از طرح تحول سلامت خدمات توانبخشی به اسکیزوفرن ها ارائه نمی شد، عنوان کرد: پس از اجرای طرح تحول و راه اندازی بخش رایگان توانبخشی در بیمارستان های دانشگاهی، این موضوع تاثیر زیادی در بهبود روابط بیماران اسکیزوفرنی با جامعه داشت و بسیاری از آن ها از کارتن خوابی نجات پیدا کردند.

طیبه دهباشی در گفتگو با سلامت آنلاین به نیاز مبرم بیماران اسکیزوفرن به خدمات توانبخشی اشاره کرد و گفت: درمان بیماران اسکیزوفرن به دو بخش دارویی و دریافت خدمات توانبخشی تقسیم می شود. در حوزه دارویی، علائمی مثل هذیان گویی و پرخاشگری کنترل می شود و در بخش توانبخشی نیز سطح عملکرد و روابط اجتماعی بیمار با جامعه ارتقا پیدا می کند. در صورتی که خدمات توانبخشی در اختیار بیمار قرار نگیرد، منفعل شده و حضور دائم در خانه را به برقراری رابطه با افراد جامعه ترجیح می دهد که مشکلات بسیار زیادی به همراه دارد.  در گذشته برخی خانواده ها به دلیل آگاهی نداشتن از مشکلات بیماران اسکیزوفرن و دسترسی نداشتن به خدمات توانبخشی خصوصی که هزینه های گزافی را به آن ها تحمیل می کرد، بیمار خود را از خانه می راندند و باعث می شد تا از سر ناچاری به کارتن خوابی روی آورند.

وی ادامه داد: اما با اجرای طرح تحول سلامت و راه اندازی بخش رایگان ارائه خدمات توانبخشی در تمام بیمارستان های دانشگاهی، هم اکنون بیماران اسکیزوفرن به طور رایگان به این خدمات دسترسی داشته و خانواده ها نیز پذیرای بیماران خود هستند.

رئیس انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنی با اشاره به این که در بحث دارو نیز مشکلاتی وجود داشت، اما در دولت یازدهم برخی داروهای خارجی بیماران اسکیزوفرن تحت پوشش بیمه قرار گرفت، بیان کرد: پیش از اجرای طرح تحول سلامت، خانواده های این بیماران، برخی داروها را به سختی و با قیمت ۴۰۰ هزار تومان تهیه می کردند، اما پس از اجرای طرح تحول سلامت و حمایت بیمه ها، این رقم به ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد. به خاطر دارم یکی از بیماران سرطانی هر ۲۰ روز یکبار، دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بابت خرید نوعی دارو هزینه می کرد، اما هم اکنون همین دارو را به مبلغ ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان تهیه می کند. 

دهباشی توقف طرح تحول سلامت را مترادف با فاجعه دانست و خاطرنشان کرد: اجرای این طرح قدم بزرگی بود که دولت یازدهم در راستای توسعه عدالت در سلامت برداشت و با این که هنوز برخی مشکلات بیماران اسکیزوفرن مرتفع نشده است، اما با توجه به دستاوردهایی که در تمام حوزه های سلامت به همراه داشته، جلوگیری از تداوم طرح تحول سلامت، نظام سلامت و درمان را با چالشی بزرگ مواجه خواهد ساخت.