چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵

با شناخت این علائم «آسم»، به نجات خود و دیگران کمک کنید

آسم اسپری کودک

سلامت آنلاین- طبق تخمین سازمان بهداشت جهانی (WHO)، ۲۳۵ میلیون نفر مبتل به آسم در جهان وجود دارد. از آن‌جا که ممکن است این بیماری به سراغ هر کسی در هر سنی برود، اطلاع از علائم آغازین آن برای عموم به منظور پیشگیری از آن لازم است.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از زی‌نیوز، آسم یک بیماری شایع ریوی است که بر تنفس افراد اثر می‌گذارد. این بیماری در شمار بیماری‌های مزمن و طولانی‌مدت قرار دارد و با حملات راجعه‌ای چون تنگی نفس و خس‌خس سینه همراه است که از نظر شدت و توالی در هر فردی تفاوت دارد.
اگرچه به گفته متخصصان، بیماری آسم که علل بروز آن دققا شناخته شده نیست، معمولا در دوران کودکی شروع می‌شود اما ممکن است هر فردی را در هر سنی دچار کند.
سابقه خانوادگی، محیط زیست، آلرژی و حساسیت از جمله عوامل خطری محسوب می‌شوند که می‌توانند مبنای بروز این بیماری باشند. همچنین قرار گرفتن در معرض دود سیگار، مواد محرک و آلرژن شیمیایی خطر ابتلا به آن را شدت می‌بخشد.
علائم آسم عبارت از خس‌خس، سرفه، تنگی نفس یا احساس نامناسب در ناحیه قفسه سیه است و این علائم طی فعالیت‌های جسمانی و همچنین شبانگاه شرایطی بدتر پیدا می‌کند.
اطلاع از نشانه‌های حملهٔ آسم و آگاهی از مواردی که باعث بدتر شدن وضعیت می‌شود می‌تواند مفید باشد و حتی به نجات زندگی فرد مبتلا کمک کند.

برخی از نشانه‌های شایع‌تر حملهٔ آسم

شروع خس‌خس در تنفس و دشواری در نفس‌کشیدن
فشار در ناحیه قفسه سینه یا تنگی نفس
سرفه‌هایی که قصد متوقف شدن ندارند یا بروز مشکلاتی هنگام صحبت کردن
احساس اضطراب و نگرانی
تغییر احتمالی رنگ لب به سمت رنگ آبی یا کبودی
رنگپریدگی و عرق صورت
بدتر شدن علائم با وجود مصرف دارو (افراد مبتلا معمولا وسیله کوچک مخصوصی برای رفع تنگی نفس را با خود همراه دارند).

کارهایی که باید در این مواقع انجام داد

وحشت نکنید و آرامشتان را حفظ کنید
در صورت درخواست کمک فرد، محل راحتی برای نشستن او پیدا کنید و به نشستن و در اختیار گذاشتن داروی مخصوصش کمک کنید
او را از محرک‌هایی چون دود سیگار و دخانیات دیگر، و همچنین حیوانات خانگی دور نگاه دارید
در صورتی که گمان می‌کنید ممکن است دچار حمله شدید آسم شود، هر چه سریع‌تر با خدمات اورژنس تماس بگیرید. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)