چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶

دستگاهی که از هوای آلوده، انرژی تولید می‌کند

دستگاه تصفیه هوا و تولید هیدروژن

سلامت آنلاین- گروهی از موفق به ساخت دستگاه جدیدی شده‌اند که می‌تواند با تصفیه و پالایش هوای آلوده، همزمان انرژی تولید کند. تنها نیاز این دستگاه قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از نیوزکوله‌وین، محققان دانشگاه انت‌ورپ و کوله‌وین در توضیح نحوه کار این دستگاه گفته‌اند که به عنوان ورودی و خروجی، دو بخش جداشده به وسیله لایه‌ای مخصوص در تصفیه‌کننده هوای ابداعی آنها در نظر گرفته شده است که یکی هوای خالص و دیگری آلودگی‌های هوا را ذخیره می‌کند.
«سامی وربروگ»، یکی از محققان دست‌اندرکار ساخت این وسیله متذکر شده است که از گاز هیدروژن ذخیره‌شده می‌توان به عنوان سوخت استفاده کرد؛ چنان که اکنون نیز برخی اتوبوس‌ها از این گاز برای تولید انرژی مورد نیاز استفاده می‌کنند.
این گروه تحقیقاتی اعلام کرده‌اند که مهمترین قسمت دستگاهشان لایه به کار رفته در آن است که با ترکیبی از مواد نانو ساخته شده است: «این کاتالیست‌ها توانایی تولید گاز هیدروژن و تجزیه آلودگی‌های هوا را دارند. در گذشته از این سلول‌ها معمولا برای استخراج هیدروژن از آب استفاده می‌شده اما روش ابداعی ما آن را کارآمدتر کرده و در نتیجه می‌توان از آن برای تصفیه هوا و تولید انرژی بهره برد. البته باید آن را در معرض نور خورشید قرار داد». (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)