چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸

ابزار کاشتنی برای نظارت بر دارورسانی به بدن

ابزار دارورسانی به بدن

سلامت آنلاین- دانشمندان وسیله‌ای جدید ساخته‌اند که با حمل یا کاشت آن در بدن بیمار می‌تواند داروهای فرد را در دوزهای اختصاصی به اندام وی برساند.به گزارش سلامت آنلاین، پاپیولار ساینس نوشت: روند درمانی هر فرد و میزان داروی مصرفی او منحصر به فرد بوده و با دیگری تفاوت دارد به طوریکه میزان دوز یک دارو که برای یک فرد حیات بخش است، می‌تواند برای فرد دیگر مخاطره آمیز باشد.
این تنوع، کار را برای پزشکان در جهت تجویز و مدیریت میزان دارو دشوار کرده است.
برای مثال سطح داروهایی از جمله انسولین و داروهای شیمی درمانی باید در بدن بیماران حفظ شود.
به همین دلیل مهندسان در دانشگاه استنفورد کالیفرنیا یک ابزار جدید را ابداع کردند که دارو را به صورت اختصاصی به بیماران می‌رساند.
در یک پژوهش که در Nature Biomedical Engineering منتشر شده، این تیم نشان داده است که چگونه این فناوری می‌تواند به طور مداوم سطح یک داروی شیمی درمانی را در حیوانات زنده تنظیم کند.
این دانشمندان امیدوارند که بتوانند اجزای این ابزار جدید را به صورت مینیاتوری تولید کرده و آن را برای پوشیدن یا کاشت در بدن انسان در یک دستگاه واحد تعبیه کنند.
این ابزار دارای یک حسگر زیستی بوده که بر سطح دارو در جریان خون بیمار نظارت می‌کند. همچنین از یک سیستم کنترل بهره می‌برد که دوز صحیح دارو را بسته به میزان قدرت آن و نیاز بیمار محاسبه می‌کند. در نهایت، با استفاده از تمامی این اندازه‌گیری‌ها، این ابزار به طور خودکار میزان مورد نیاز دارو را به بدن بیمار می‌فرستد.
محققان این پژوهش بر این باورند که این ابزار می‌تواند گام بزرگی به سوی شخصی‌سازی درمان باشد. (ایسنا)