سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹

مدیرعامل انجمن دیابت ایران در گفتگو با سلامت آنلاین:

روزه داران دیابتی مراقب افت قند خون خود باشند

دیابت و روزه

سلامت آنلاین- مدیر عامل انجمن دیابت ایران با بیان این ‌که بیماران دیابت نمی توانند یک روزه اقدام به روزه گرفتن کنند و باید زمینه آن فراهم باشد، گفت: روزه گرفتن برای مبتلایان به دیابت به چندعامل بستگی دارد، از مهمترین مسائلی که مبتلایان به دیابت برای اقدام به روزه گرفتن باید توجه داشته باشند این است که بالا بودن قند خون آن‌ها کنترل شده است، یا خیر؟

دکتر امیرکامران نیکوسخن در گفتگو با سلامت آنلاین، افزود: بیماران مبتلا به دیابت برای روزه گرفتن حتما باید سه الی چهار ماه قبل از ماه رمضان با در جریان گذاشتن پزشک معالج خود دستورات لازم در زمینه تغذیه و نحوه درمان خود در ایام ماه رمضان آمادگی لازم را برای گرفتن روزه کسب کنند.

مدیر عامل انجمن دیابت ایران، تصریح کرد: تمامی بیمارانی که قند خون کنترل نشده‌ای دارند، بدتر شدن وضعیت آن‌ها سلامتی شان را به خطر می‌اندازد، در مورد افرادی که قند خون آنها کنترل شده است نیز، باید توجه کرد این افراد از چه نوع دارویی استفاده می‌کنند، افرادی که انسولین مصرف می‌کنند با خطر بالقوه افت قند خون مواجه خواهند شد.

به گفته این متخصص دیابت، علاوه بر افرادی که انسولین تزریق می‌کنند، کسانی که داروهای خوراکی مصرف می‌کنند هم، احتمال افت قند خون در آن‌ها نیز وجود دارد، اما در مورد افراد دیگر که دارویی مصرف نمی‌کنند و تنها با فعالیت ورزشی و رژیم غذایی قند خون را کنترل می‌کنند احتمال افت قند درآن‌ها بسیار ضعیف‌تر است.

وی اظهار کرد: همیشه توصیه می شود که مبتلایان به دیابت باید تعداد دفعات تغذیه را بیشتر و حجم غذای خود را کم‌تر کنند اما متاسفانه افرادی که روزه می‌گیرند، در ماه رمضان به ویژه بعد از افطار این موارد را رعایت نمی‌کنند، ضمن آن‌که به این افراد گفته می‌شود فعالیت ورزشی داشته باشند، مایعات فراوان بنوشند، خواب و استراحت کافی داشته باشند، اینها از مسائل مهمی است که فرد مبتلا به دیابتی که قصد روزه گرفتن دارد، باید بتواند این مسائل را رعایت کند، اما در ماه مبارک رمضان امکان عمل به این دستورات کمتر وجود دارد.

دکتر نیکوسخن در مورد بیماران مبتلا به دیابتی که قصد روزه گرفتن دارند، به لزوم انجام آزمایش «هموگولوبین ای وان سی» (HBA۱C ) اشاره کرد و گفت: حتما باید قبل از ماه رمضان اقدام به انجام آزمایش‌های لازم و انجام آزمایش ذکر شده پرداخت تا میزان آمادگی آن‌ها برای روزه‌داری مشخص شود. علاوه بر آن طول روزه‌داری در صورتی که شرایط روزه گرفتن را داشتند و پزشک این اجازه را به بیمار داد باید در منزل مجهز به دستگاه گلوکومتر باشند و مرتب قند خون خود را کنترل کنند، دو ساعت بعد از افطار ، دوساعت بعد از سحر و چنانچه مشخص شود که روند طیبیعی طی نمی‌شود، این بیماران باید روزه گرفتن را متوقف کنند.

این متخصص دیابت، تاکید کرد: لزوم اجرای دستورالعمل‌های بالا برای افراد مبتلا به دیابت به منظور گرفتن روزه در ایام ماه مبارک رمضان، مراجعه حداقل سه ماه قبل از آغاز این ماه، صرفا به پزشک معالج خود بیمار و متخصص این بیماری است، که با میزان شرایط بیمار نیز آشنایی دارد، بنابراین بیماران باید از مراجعه به پزشک‌هایی که تخصص لازم در زمینه بیماری خودداری کنند.

 رئیس فدراسیون بین الملی آموزش دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، عنوان کرد: لازم به ذکر است بیمارانی که از عوارض دیابت در امان نیستند مانند عوارض چشمی، کلیوی، قلبی، به شدت از روزه گرفتن منع می‌شوند چرا که در مورد این افراد نه تنها روزه گرفتن از لحاظ معنوی  وجسمی مفید نخواهد بود بلکه موجب آسیب رساندن به بدن و سایر اعضایی که به نحوی با دیابت درگیرهستند نیز خواهد شد.