دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱

عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست مجلس در گفتگو با سلامت آنلاین:

برای امحای اصولی زباله های بیمارستانی، نیاز به تکنولوژی های پیشرفته داریم

 فریده اولاد قباد

سلامت آنلاین- عضو هیات رییسه فراکسیون محیط زیست در مجلس تاکید کرد: نمی توان فقط با شیوه های قدیمی به امحای پسماندهای بیمارستانی اقدام کرد، بلکه در حال حاضر به شدت نیاز به تکنولوژی های پیشرفته برای امحای زباله های بیمارستانی داریم تا سلامت شهروندان حفظ شود که البته این کار مستلزم تامین اعتبارات جدی از سوی دولت و نهادهای مرتبط است.

فریده اولاد قباد در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: برای امحای اصولی پسماندهای بیمارستانی، علاوه بر این که نیازمند ارائه آموزش بیشتر به نیروهای خدماتی بیمارستان ها هستیم، شهرداری ها و وزارت بهداشت باید همکاری های بیشتری با هم داشته باشد.

وی با بیان این مطلب که در گذشته توجه چندانی به نحوه امحا پسماندهای بیمارستانی نمی شد، افزود: متاسفانه در برخی از شهرها، شاهد نابودسازی نادرست زباله ها که پسماندهای بیمارستانی نیز شامل آن می شد، بودم و بوی مشمئز کننده آن از فاصله چند متری مشام رهگذران را آزار می داد. توجه نکردن به این مساله، سلامت مردم را دچار مخاطره کرده و سبب شیوع بیماری های عفونی واگیر در منطقه می شد. از این رو توجه ویژه به شیوه امحای زباله، به خصوص پسماندهای بیماران بستری در اورژانس، بخش ایزوله و مبتلا به عفونت های واگیر، از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و نیازمند به کار گیری تدابیر ویژه ای است.

وی ادامه داد: یکی از این تدابیر بسیار مهم که تاثیر بسزایی در ارتقای سلامت هم بیماران و هم مردم دارد، آموزش به کادر خدماتی بیمارستان ها در تفکیک زباله های بیمارستانی است تا به جای مخلوط کردن پسماندها و امحای آن ها به صورت یک جا، به شکل کاملا بهداشتی و حرفه ای اقدام به تفکیک آن ها از یکدیگر کرده و سپس امحا کنند. 

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس، بهره گیری از فناوری های پیشرفته برای امحای زباله های بیمارستانی را حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: در کشورهای خارجی، دفن پسماندها با دقت و حساسیت بیشتری دنبال می شود تا ریسک شیوع بیماری های واگیر عفونی به شکل قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کند، در کشور ما نیز با این که پیشرفت های مطلوبی نسبت به گذشته صورت گرفته است، با این حال لزوم به کارگیری تکنولوژی های پیشرفته در امحای زباله های بیمارستانی، امری اجتناب ناپذیر است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مجلس تاکید کرد: باید بررسی جامع و همه جانبه ای در خصوص روش های صحیح نگهداشت، بازیافت و نحوه امحا زباله های بیمارستانی در کشورهای خارجی انجام شود تا با استفاده از این تحقیقات، الگوسازی کرده و ابزار مورد نیاز را در داخل کشور تولید کرده یا تکنولوژی آن ها را وارد کنیم تا پسماندها به شکل کاملا اصولی و بهداشتی امحا شوند.