چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰

خبرگزاری مخالف دولت از انتشار اخبار کذب دست نمی کشد

دروغی که زود فاش شد؛ این دو ویدئو را ببینید

دروغ تلگرام

سلامت آنلاین- تلگرام خوبی ها و بدی هایی دارد؛ خوبی آن اطلاع رسانی سریع و بدون واسطه است و بدی آن نشر دروغ و تهمت بدون نگرانی از سوی برخورد های قضایی. این روزها خبرگزاری مخالف دولت پس از ناکامی نامزد مورد حمایت خود در انتخابات، با استفاده از کانال های متعدد تلگرامی خود به انتشار دروغ هایی دست می زند که چهره بهداشت ودرمان و طرح تحول سلامت را خدشه دار کند؛ هر چند مردم هوشیار و بهترین داور هستند. این دو ویدیو را ببینید و قضاوت کنید.

به گزارش سلامت آنلاین انتشار ویدئویی در کانال تلگرامی خبرگزاری فارس، خبر از جراحی اشتباه پای راست و چپ یک بیمار ۸۸ ساله ای در بیمارستان ولی عصر اراک می دهد، حال آنکه واقعیت چیز دیگری است و هیچ گونه اشتباهی رخ نداده است. 
در چند روز اخیر کلیپی در فضای مجازی دست به دست شد و بار دیگر زمینه تخریب علیه حوزه بهداشت و درمان استان مرکزی را فراهم آورد که در آن مدعی بودند براثر یک خطای پزشکی پای راست بیمار به جای پای چپ وی مورد عمل جراحی قرار گرفته است.

این درحالی است که خبرنگار خبرگزاری تسنیم و گزارش میدانی وی حکایت از موضوعی دیگر دارد که نشان می‌دهد نه تنها موضوع به خطا یا اشتباه پزشکی مرتبط نیست که البته هیچ قصور و خطایی در کار نبوده است.

رئیس بیمارستان ولیعصر(عج) که بیمار در بیمارستان تحت مدیریت وی مورد جراحی قرار گرفته با اشاره به شایعات منتشر شده مبنی بر عمل اشتباه یک پیرمرد ۸۸ ساله به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بیمار مذکور پیرمردی ۸۸ ساله است که بر اثر زمین‌خوردگی از ناحیه لگن سمت چپ دچار شکستگی شده بود و شامگاه یکشنبه گذشته توسط اکیپ اورژانس به بیمارستان ولیعصر(عج) منتقل شد و مورد معالجه قرار گرفت.

سیدمحمد جمالیان افزود: خطای پزشکی جزئی از لاینفک اقدامات پزشکی محسوب می‌شود که در تمام دنیا وجود دارد و در این زمینه پس از اطلاع از وقوع خطای پزشکی بدون فوت وقت جلسه‌ای با حضور مدیرگروه، اساتید متخصص ارتوپدی و پزشک جراح تشکیل دادیم تا مورد رخ داده را بررسی کنیم و باید گفت که این روند برای تمامی خطاهای پزشکی سپری می‌شود.

رئیس مرکز آموزشی و درمانی حضرت ولیعصر(عج) تصریح کرد: پس از انجام بررسی‌های پزشکی دریافتیم که در معالجات پزشکی قصوری رخ نداده است بلکه پزشک معالج همراهان بیمار را در این زمینه که قرار است چه اقدامات پزشکی برای بیمار انجام شود به خوبی توجیه نکرده بود.

جمالیان ادامه داد: با این حال تیم پزشکی ما تنها به بررسی‌های انجام شده اکتفا نمی‌کند و بر اساس وظیفه محوله این مسئله را به مراجع ذی‌صلاح اعم از معاونت درمان و آموزش ارجاع  می‌دهیم که اگر قصوری رخ داده مطابق قوانین برخورد کنیم، پیرو این مسئله به پزشک معالجی که توضیحات کامل را ارائه نداده بود تذکری کتبی ابلاغ کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: در معالجات پزشکی بیمار مذکور خط مشکوکی بر روی مفصل ساکروایلیاک مشاهده شده بود که پزشک معالج با شیوه وزنه‌گذاری و ترکشن اقدام به درمان این مشکل کرده بوده است و جراحی شکستگی لگن سمت چپ بیمار پس از انجام این عمل انجام شده است.

این درحالی است که همراهان بیمار نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از جراحی و اقدامات پزشکی اعلام رضایت کردند.

برادرزاده این بیمار که همراه وی در بیمارستان حضور داشت با اشاره به زمان طرح مسئله در بیمارستان به خبرنگار تسنیم گفت: رئیس بیمارستان در همان ساعات پایانی شب که از این مسئله مطلع شد سریع نسبت به بررسی مشکل اقدام کرد و بدون هیچ کم‌وکاستی مسئله را مورد بررسی قرار داد که از این اقدام خداپسندانه چنین مسئولی نهایت تشکر را داریم.

  از بین بردن اعتمادعمومی به سیستم بهداشت و درمان  سبب ایجاد بستری برای فشار اقتصادی به مردم بی‌اعتمادی می‌شوند که براثر این شانتاژهای خبری با بی اعتمادی از بخش دولتی ناگزیر به استفاده از بخش خصوصی، سفر به دیگر استان‌ها و حتی سفر به خارج از کشور می‌شوند.نکته درخور تامل این است که چرا مقامات قضایی با اینگونه اخبار دروغ و خبرگزاری های وابسته به یک جناح خاص برخورد نمی کنند!

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.