جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۱

نتیجهٔ میخوارگی در نوجوانی، ابتلا به دیابت نوع ۲ در بزرگسالی

دستگاه تست دیابت زنان

سلامت آنلاین- یافته‌های یک مطالعهٔ جدید نشان داده است زنانی که در نوجوانی نوشیدنی‌های الکلی مصرف می‌کنند، در بزرگسالی با خطر ابتلا به دیابت نوع دو رویارو خواهند بود.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از ANI، محققان در پژوهشی دریافته‌اند مصرف مداوم نوشیدنی‌هایی با  درصد بالای الکل از سنین ۱۶ سالگی می‌تواند سبب افزایش غلظت گلوکز یا قند خون در زنان شود که عاملی خطرناک برای ابتلا به دیابت نوع ۲ در مراحل بعدی زندگی به شمار می‌رود.
این مطالعه برای اولین بار داده‌هایی در زمینه مصرف الکل در شروع نوجوانی را طی یک دوره ۲۷ ساله و در ارتباط با سطوح قند خون هنگامی که افراد به ۴۳ سالگی رسیده‌اند، مورد ارزیابی قرار داده است.
طبق یافته‌های این تحقیق، در زنان،‌ رویکرد به شرابخواری و به طور کلی مصرف الکل در طول دوره ۲۷ ساله به طور قابل توجهی با افزایش سطوح قند خون، صرفنظر از BMI، فشار خون بالا و استعمال دخانیات، در ۴۳ سالگی مرتبط بوده است.
دکتر کارینا نیگرن، نویسنده اصلی این تحقیق از دانشگاه اومئای سوئد با تاکید بر این که یافته‌های فوق برای مردان صدق نمی‌کرده است، گفت: «با این حال اطلاع‌رسانی درباره مصرف الکل در سنین جوانی می‌تواند اثرات مثبتی در حفظ سلامت  افراد در پی داشته باشد. قند خون بالا، عامل خطر برای ابتلا به دیابت نوع ۲ محسوب می‌شود و شراب و الکل سبب افزایش سطح گلوکز می‌شوند».
وی اضافه کرد: «هرچند توضیحاتی بیولوژیک پشت این موضوع دیده می‌شود که چرا الکل به طور مستقیم منجر به افزایش سطح گلوکز خون می‌شود، اما توضیح تفاوت بین یافته‌های منطبق با زنان و نتایج بدست‌آمده از مردان مورد مطالعه، سخت‌تر است زیرا چنین نتیجه‌ای در مورد مردان صادق نیست». (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)