چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۳

گفتگوی سلامت آنلاین با عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس

قانونی سلامت محور که خاک می خورد: کاهش سموم محصولات کشاورزی در انتظار ابلاغ دولت

محمد باقر سعادت

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: طرح کاهش استفاده از سموم آفت کش در زمین های کشاورزی به تصویب مجلس رسیده است و منتظر اجرای این قانون توسط وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت هستیم.

محمد باقر سعادت در گفتگو با سلامت آنلاین، استفاده بی رویه از آفت کش های شیمیایی در مزارع را مورد نقد قرار داد و افزود: بارها جلسات متعددی در تمامی موارد مرتبط با موضوع کشاورزی از سموم گرفته تا محصولات تراریخته با متخصصان امر در کمیسیون کشاورزی برگزار کرده و در خصوص مضرات استفاده بی حد و حصر کشاورزان از آفت کش ها و اجرای مصوبه مجلس مبنی بر استاندارد سازی به کارگیری سموم در زمین های کشاورزی هشدارهای لازم را ارائه کردیم، به هر حال استفاده از آفت کش های شیمیایی سلامت جامعه را دچار مخاطره می کند. آیا موضوعی مهم تر از سلامت انسان ها هم وجود دارد؟

وی ناآگاهی برخی کشاورزان از تبعات آفت کش ها را مهمترین علت مصوبه مجلس اعلام کرد و ادامه داد: بعضی از کشاورزان عزیز اطلاعات کامل و جامعی از نحوه استفاده سموم دفع آفات و تبعات منفی که ممکن است به همراه داشته باشند، ندارند و تصور می کنند هر چه بیشتر از سموم استفاده کنند، کیفیت محصولات تولیدی افزایش پیدا کرده و بهتر رشد می کنند، در حالی که سمپاشی بدون ضابطه میوه ها و سبزی ها، سلامت مصرف کنندگان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از مصرف بی رویه سموم کشاورزی در مزارع، طرحی آماده شده است که بر اساس آن کارشناسانی در زمین های کشاورزی کنار کشاورزان حضور داشته و بسته به نوع محصول، به کشاورزان اعلام می کنند که تا چه میزان می توانند از آفت کش ها استفاده کنند.

نماینده مردم دشتستان در مجلس در پاسخ به این سوال که چرا هنوز مصوبه مجلس اجرایی نشده و شاهد استفاده سموم به میزان بالا در زمین های کشاورزی هستیم، خاطرنشان کرد: کار اصلی مجلس  در این رابطه، تصویب مصوبه بوده و اجرای آن بر عهده نهادها و سازمان های ذیربط است که البته بر اجرای آن هم نظارت خواهد کرد. مجلس از ظرفیت خود برای تصویب طرح کاهش میزان به کارگیری سموم آفت کش در مزارع و زمین های کشاورزی استفاده کرده و حال وزارت خانه های مربوطه باید وارد میدان شوند.