شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران در گفتگو با سلامت آنلاین توضیح داد

چرا داروی ایرانی «آیمود» وارد چرخه درمان ایدز نشد؟

ایدز

سلامت آنلاین- به گفته رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران، اگر چه در سال های گذشته تاثیر مثبت داروی ایرانی «آیمود» در تقویت سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به ایدز به اثبات رسید، اما به دلیل کمبود اعتبارات مالی و تکمیل نشدن پژوهش ها، این دارو وارد چرخه درمان نشد.

دکتر مینو محرز در گفتگو با سلامت آنلاین، در مورد وضعیت کنونی داروی آیمود در کشور افزود: در بیماری ایدز، سیستم ایمنی بدن تضعیف شده و بیمار در نتیجه مواجهه با انواع ویروس ها و عفونت ها جان خود را از دست می دهد. از این رو به دنبال دارویی بودیم که سطح سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا به ایدز و بیماری هایی که سیستم ایمنی را درگیر می کنند، ارتقا بخشد. پس از انجام پژوهش های فراوان و آزمایش های متعدد به نتایج مثبتی دست پیدا کردیم و در سال ۱۳۸۵، از داروی ایرانی آیمود رونمایی شد، اما ادامه پژوهش ها به دلیل کم توجهی برخی افراد از دستاوردهای علم پزشکی در حوزه درمان ایدز و همچنین در اختیار نداشتن بودجه و منابع مالی، متوقف شد. 

وی ادامه داد: در صورت تخصیص منابع مالی برای ادامه پژوهش ها شاید به نتایج بهتری دست پیدا می کردیم و دارو به شکل رایگان از سوی وزارت بهداشت در اختیاران بیماران مبتلا به ایدز قرار می گرفت.  

این متخصص بیماری های عفونی درباره سایر پژوهش های دانشمندان در خصوص دستیابی به داروهای بهتر برای کنترل بیماری ایدز گفت: تمام تلاش و تمرکز محققان دنیا بر این است به دارویی دست پیدا کنند که سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به ایدز را تقویت کرده تا سطح کیفی زندگی بیماران ارتقا پیدا کند. درمان های موجود در زمینه ایدز نیز هر چند قاطع نیستند، اما علاوه بر این که میزان انتقال ویروس به سایر افراد را کاهش می دهند، باعث می شوند بیماران زندگی طبیعی و عمر طولانی تری داشته باشند.

وی یادآور شد: بیمارانی داریم که ۲۰ سال از زمان ابتلای آن ها به بیماری ایدز می گذرد، ولی ازدواج کره وحتی صاحب فرزند سالم شده اند. توصیه مان همواره به بیماران مبتلا به ایدز که قصد ازدواج دارند این است که حتما شریک زندگی خود را در جریان بیماری شان قرار دهند و اعلام کنند اچ آی وی مثبت هستند. 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.