جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵

خارج کردن ۱۳ کیلو مدفوع از روده‌های مرد ۲۲ ساله +تصاویر

خارج کردن روده بزرگ مرد 22 ساله

سلامت آنلاین- پزشکان با انجام یک عمل جراحی موفق شدند ۱۳ کیلوگرم مدفوع را از روده مردی ۲۲ ساله خارج کنند که از زمان تولد مبتلا به یبوست شدید بوده است.

جراحان بیمارستان Tenth People شانگهای چین در یک عمل جراحی، حدود ۷۶ سانتی‌متر از روده بزرگ یک مرد ۲۲ ساله را خارج کردند که در گزارش‌های این جراحی نامی از وی برده نشده. پزشکان معتقدند که او از بدو تولد مبتلا به «بیماری هیرشپرونگ» بوده است.

این بیماری به دلیل از بین رفتن سلول‌های عصبی روده بزرگ که حرکات روده را تحت کنترل دارند، باعث ایجاد تورم در این اندام می‌شود و دفع مدفوع را دشوار می‌کند. پزشکان می‌گویند که ظاهر این فرد به خاطر بزرگی دردناک روده و تجمع مدفوع فراوان داخل آن، مانند یک زن باردار ۹ ماهه شده بود.

آنها اضافه کردند که این جوان از زمان تولد مبتلا به این بیماری بوده و با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کرده است؛ به طوری که شکم او در حالت انفجار قرار گرفته بود. این مرد جوان همیشه از مشکل یبوست رنج می‌برد و از داروهای مسهل برای سهولت در دفع استفاده می‌کرد اما این کار تنها تسکینی موقتی بر دردهای او بود.

آزمایش‌های مختلف انجام شده مشخص کرد که او ماه‌ها یا حتی سال‌ها با تجمع حجم زیادی مدفوع در روده بزرگ مواجه بوده است و همین امر باعث تورم شدید روده شده است. پزشکان تنها راه را عمل جراحی و خارج کردن آن بخش از روده عنوان کردند و در نهایت، طی عملی ۳ ساعته موفق شدند بخش متورم روده بزرگ این بیمار را از بدن او خارج کنند.

«بیماری هیرشپرونگ» نوعی بیماری مادرزادی است و در هر ۵ هزار کودک، تنها یک کودک را مبتلا می‌کند. این بیماری در افراد بالغ کم‌تر مشاهده می‌شود ولی با بیماری‌های ژنتیکی همچون سندروم داون و سایر ناهنجاری‌های زمان تولد مانند بیماری‌های قلبی مادرزادی در ارتباط است. علائم آن معمولا از بدو تولد بروز می‌کند و با این حال، اغلب علائم آن تا چند سال نخست تولد بارز نیست. در چنین مواردی، بیمار به عمل جراحی نیاز دارد و جراح با ایجاد شکافی در ناحیه شکم، مسیر خروج مدفوع را به داخل یک کیسه هدایت می‌کند.

متخصصان اذعان داشته‌اند که علائم این بیماری در نوزادان به گونه‌ای است که بیمار تا ۴۸ ساعت بعد از تولد قادر به دفع مدفوع نیست. در کودکان، تورم معده، یبوست دائمی، کاهش رشد، خوب غذانخوردن و اضافه وزن از نشانه‌های دیگر این بیماری به شمار می‌رود. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)