جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۱

راهکاریی برای پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های قارچی نواحی تناسلی

هشدار به خانم‌ها: روزی یک بار لباس زیر خود را تعویض کنید

واژن عفونت زنانه قارچ

سلامت آنلاین- به گفته یک جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، عفونت قارچی زنانه در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود که فعالیت نوعی باکتری و رعایت نکردن بهداشت، دلیل اصلی ابتلا به این نوع مشکلات عفونی قرار دارد و بر همین اساس خانم‌ها برای پیشگیری از آن باید هر روز لباس زیر خود را عوض کنند.

دکتر آمنه سادات حقگو در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: از علائم ابتلا به قارچ زنانه، خارش، بوی بد واژن، احساس سوزش و درد در قسمت پایین واژن، و افزایش ترشحات غیر معمول واژن است. این ترشحات هنگام بروز عفونت قارچی، معمولا تیره رنگ و غلیظ می شود و احساس درد و سوزش در زمان نزدیکی از جمله علائم آن است.

به گفته او رعایت نکردن بهداشت، سبب رشد و تکثیر انواعی از باکتری ها و قارچ ها در نواحی تناسلی بویژه واژن می شود که متداول‌ترین آنها نوعی باکتری به نام «لاکتوباسیلوس» است و با انجام برخی آزمایش‌ها قابل شناسایی است.

این متخصص زنان استفاده زیاد و طولانی از آنتی بیوتیک ها را از جمله عوامل زمینه ساز ابتلا به این عفونت برشمرد و گفت: آنتی بیوتیک ها با از بین بردن باکتری های محافظتی دستگاه تناسلی می توانند پس از اتمام دوره مصرف، فرد را دچار این نوع عفونت کنند.

دکتر حقگو اضافه کرد: استرس هم که در بروز بسیاری از بیماری ها یکی از دلایل عمده به شمار می‌رود، می تواند با افزایش سطح آدرنالین بر هورمون های جنسی اثر بگذارد و با ایجاد تغییرات دوره قاعدگی خطر ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش دهد.

او با تاکید بر اینکه در مواجهه با استرس ها به علت افزایش ترشح کورتیزول، مقاومت سیستم دفاعی بدن کاهش و خطر بروز عفونت افزایش می یابد گفت: دیابت و هر گونه بیماری که باعث ضعف سیستم ایمنی شود استعداد خانم ها را در ابتلا به عفونت های قارچی واژن زیاد می کند. ضمن اینکه چاقی نیز از دیگر عوامل پیدایش این بیماری است.

این متخصص زنان و زایمان همچنین با اشاره به اینکه قرص های بارداری باعث به وجود آمدن تغییراتی در محیط دستگاه تناسلی زنان می شوند بیان کرد: این قرص ها سطح هورمون های استروژن را افزایش می دهد و چنین تغییراتی، شرایط را برای رشد قارچ ها فراهم می کند.

دکتر حقگو تصریح کرد: استفاده از لباس های زیر بسیار تنگ از جنس پلاستیک و غیرپنبه‌ای، به دلیل افزایش دما، رطوبت و حساسیت محیط می تواند محیط مناسبی را برای رشد قارچ ها فراهم کند. لباس های نایلونی، شلوارهای تنگ جین، مایو و جوراب شلواری این احتمالات را افزایش می دهد و بر همین اساس باید به خانم‌ها هشدار داد از این البسه کمتر استفاده کنند و حداقل روزی یک بار هم لباس زیر خود را از هر جنسی که هست، عوض کنند.