جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹

آیا استرس باعث ازدست‌دادن دندان‌ها می‌شود؟

معاینه دندانپزشکی دهان لثه

سلامت آنلاین- اغلب ما می‌دانیم که اضطراب یا استرس می‌تواند به مشکلات سلامتی بسیاری همچون ریزش مو، چاقی، آکنه و نیز افزایش احتمال ابتلا به برخی بیماری‌ها منجر شود؛ اما آیا سبب افتادن و یا از دست دادن دندان هم می‌شود؟ محققان گفته‌اند: بله؛ گرچه چنین رخدادی نادر است اما امکان آن هست.به گزارش سلامت آنلاین و بر اساس آنچه دیلی‌میل منتشر کرده، دکتر متیو مسینا، سخنگوی انجمن دندانپزشکی امریکا با تایید چنین امکانی گفت این اتفاق یکشبه رخ نمی‌دهد.
به گفته وی، اولین دلیل منجر به ازدست‌دادن دندان‌ها در بزرگسالان، بیماری پریودنتال است که مطالعات نشان داده‌اند استرس در ابتلا به آن با نقش دارد.
مسینا خاطرنشان کرد: در حالی که بیماری پریودنتال از عوامل عمده ازدست دادن دندان در افراد بزرگسال به شمار می‌رود، تحت فشار بودن دندان‌ها و دندان‌قروچه نیز (که در مواقع بروز استرس بیشتر رخ می‌دهد) نقش مهمی در از دست دادن دندان‌ها ایفا می‌کند.
خودداری از قرار گرفتن در محیط‌های پراسترس، دوری از رفتارهای اضطراب‌آور، تغییر سبک زندگی و کار، توجه بیشتر به بهداشت دهان و دندان، و رفع نگرانی‌های روانی، معاینات و مراجعات منظم به دندانپزشکی می‌تواند سلامت دندان‌ها را تا سال‌های بیشتری از عمر حفظ کند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.