شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸

توانایی زنان در شناخت افراد از طریق نگاه تایید شد

تحقیقات روان سنجی احساسات عواطف پرسشنامه

سلامت آنلاین- علم بتازگی آنچه را ثابت کرده است که سال‌های سال بر زبان مردم بیان می‌شد: زنان بهتر از مردان می‌توانند با نگاه به چشمان افراد از احساسات درونی آنها مطلع شوند.محققان بین‌المللی با انجام تحقیقی تازه به توانایی زنان برای درک احساسات اشخاص دیگر از طریق نگاه پی بردند.
به گزارش سلامت آنلاین به نقل از نیویورک پست، محققان دانشگاه کمبریج با همکاری پژوهشگرانی از استرالیا، فرانسه، هلند و امریکا در این آزمایش، تصاویری متفاوت از چشم‌های افراد را به ۹۰ هزار شرکت‌کننده در این مطالعه نشان دادند. سپس از آنها خواستند خلق‌وخوی فرد نشان‌داده‌شده را توصیف کنند.
«کاترینا گریزبی» از موسسه مطالعات پزشکی «برگوفر» استرالیا در کوئیزلند گفت: نتایج این مطالعه نه تنها حاکی از وجود تفاوتی در این زمینه بین زنان و مردان بود، بل‌که نشان داد توان زن‌ها در تشخیص احساسات و عواطف افراد با نگاه به چشمانشان همواره بهتر از مردان است.
با این حال، مطالعه مذکور سوالات بیشتری را نیز در پی آورد؛ از قبیل این‌که: چه چیزی در زنان هست که آنها را در این زمینه برتر از مردان قرار می‌دهد؟
گریزبی پاسخ داد: ما هنوز نمی‌دانیم چه چیزی باعث می‌شود زن‌ها بهتر از مردها با نگاه به چشم افراد شناختی عاطفی پیدا کنند؛ اما سوالات جالب‌تر دیگری هم هست: چرا مردم در تواناییشان برای خواندن احساسات و عواطف متفاوتند؟ چه فرایندی در سطوح عصب-زیستی (neurobiological level) رخ می‌دهد؟ آیا پاسخ به این پرسش‌ها می‌تواند درکی از اختلالات روانی پیچیده‌تر پیش رویمان بگذارد؟
به گزارش سلامت‌آنلاین، بسیاری از افراد بر این باورند که زنها توانایی شناخت افراد را با نگاه کردن به آنها دارند. اکنون این مطالعه بر قابلیت آنها در این زمینه صحه گذاشته است.
جزئیات بیشتری از این تحقیق در مجله آنلاین nature منتشر شده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)