شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۶

سلامت آنلاین گزارش می دهد

عزم دولت برای به‌ثمر رساندن پروژه‌های درمانی تا آخرین روز کاری

افتتاح بیمارستان امام رضا مشهد

سلامت آنلاین- منتقدانی که از افتتاح طرح های بهداشتی و درمانی در ایام انتخابات نگران بودند و آن را نوعی کار تبلیغی برای دولت یازدهم می دانستند، حالا می توانند پیگیر اخبار افتتاح ده ها طرح سلامت محور در دوران پس از انتخابات باشند؛ طرح هایی که در نقاط مختلف کشور به بهره برداری رسیده است و از عزم دولت برای تداوم ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم حکایت دارد و به گفته وزیر بهداشت تا آخرین روز کاری برای به ثمر رسیدن پروژه ها و خدمت به مردم تلاش می شود.

به گزارش سلامت آنلاین، دولت یازدهم در دوران فعالیت خود با انواع و اقسام دروغ ها و تهمت ها روبرو شد. شاید بتوان نوک پیکان این تخریب های غیراخلاقی را حوزه بهداشت و درمان دانست که دستاوردهای این حوزه به عنوان یکی از مهم ترین و ماندگارترین خدمات دولت یازدهم به حساب می آید.

در ایام انتخابات ریاست جمهوری، این تخریب ها به اوج خود رسید. در حالی که وزارت بهداشت، هر ماه در نقاط  عمدتا محروم کشور، طرح های متعدد درمانی را به طور منظم و هدفمند افتتاح می کرد، اما منتقدان دولت یازدهم، افتتاح طرح های بهداشتی و درمانی در ماه های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری را کار تبلیغی می دانستند.

حال با افتتاح طرح های متعدد بهداشتی، آموزشی و درمانی در دو استان البرز و آذربایجان شرقی که در چند روز اخیر به بهره برداری رسید، در این شرایط باید از منتقدان پرسید که آیا افتتاح این طرح ها پس از انتخابات ریاست جمهوری هم کار تبلیغی است؟

کام شیرین تبریزی ها از طرح تحول سلامت

در دو روز اخیر، طرح های متعدد بهداشتی و درمانی در استان آذربایجان شرقی افتتاح شد. در طول چهار سال گذشته وزیر بهداشت ۱۴ بار به استان آذربایجان شرقی سفر کرده است.

وزیر بهداشت در حاشیه سفر اخیر به آذربایجان شرقی با بیان اینکه برای اولین بار در استان آذربایجان شرقی، کلینیک تخصصی سطح ۳ ارجاع دندانپزشکی با ارائه خدمات ۲۴ ساعته برای بیماری های دهان و دندان افتتاح می شود، یادآوری کرد: اگر فردی در طول شبانه روز به ویژه ساعات شب، دچار مشکلات دندانپزشکی شود، این مرکز آماده ارائه خدمات است و راه اندازی این مراکز، خدمت بسیار ارزشمندی در وزارت بهداشت است و ساخت این مراکز در تمام مراکز استانها آغاز شده است.

یکی دیگر از پروژه های مهم دیگر استان آذربایجان شرقی، افتتاح مرکز تغذیه وریدی نوزادان است که به گفته وزیر بهداشت، در این مرکز برای کودکان کمتر از ۸۰۰ گرم که در دوران گذشته از بین می رفتند، تغذیه وریدی انجام می شود.

نمازخانه ستاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز که نوسازی شده بود، به بهره برداری رسید و مسئولان این دانشگاه در عین حال که به ساخت و ساز و توسعه زیرساخت های حوزه سلامت توجه ویژه ای دارند ، به مسائل فرهنگی نیز بی توجه نیستند.

یکی دیگر از پروژه های مهمی که در این سفر افتتاح شد، مرکز رصد سلامت دانشگاه علوم پزشکی تبریز است. به گفته وزیر بهداشت، در این مرکز، کل بخش های اورژانس بیمارستانهای سراسر استان به لحظه، رصد می شوند و در صورت کمبود امکانات، به سرعت تامین می شوند همچنین مراکز بهداشتی به این مرکز متصل هستند و در صورتی که یک بیماری در یک منطقه فراگیر شود، بلافاصله متوجه خواهند شد و به ارائه خدمات خواهند پرداخت.

مجتمع فرهنگی، رفاهی امید نیز با داشتن بخش هایی همچون مشاوره و مرکز سلامت دانشجویی، سلف سرویس دانشجویان و کانونهای فرهنگی در این سفر به بهره برداری رسید.

سرانه تخت بیمارستانی در استان البرز ۴ برابر شد

چند روز قبل نیز وزیر بهداشت به استان البرز سفر کرد و در این سفر، طرح های متعددی در حوزه سلامت افتتاح شد. وزیر بهداشت در این سفر یادآوری کرد که چهار سال پیش که به استان البرز سفر کردم، سرانه تخت به ازای هر هزار نفر، ۰.۴ بود اما امروز این شاخص با افزایش چهار برابری به ۱.۶ تخت به ازای هر هزار نفر افزایش یافته است.

دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه افتتاح بیمارستان ۲۸۰ تختخوابی امام علی(ع) کرج، اوضاع قبل از طرح تحول سلامت را اینگونه تشریح کرد: در ابتدای دولت یازدهم در استان البرز، ۶۵۰ تخت بیمارستانی وجود داشت که اکثر آنها هم فرسوده بود، اما در حال حاضر و بعد از سه سال ۱۴۰۰ تخت بیمارستانی جدید به ظرفیت تخت های این استان افزوده شده است.

این بیمارستان در طول مدت دو سال در این شهر ساخته شد و بیش از ۵۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

بیمارستان ۲۸۰ تختخوابی امام علی(ع) کرج، بزرگترین مرکز تخصصی  و درمانی ویژه اطفال و زنان در مجتمع آموزشی و پزشکی امام علی ابن ابیطالب است.

عملیات ساخت این بیمارستان از بهمن ماه سال ۹۳ آغاز شده و در دو بلوک ۵ و ۶ طبقه و زمینی با زیربنای ۱۴ هزار متر مربع ساخته شده است. برای ساخت و تجهیز این بیمارستان حدود ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار صرف شده که هزینه ساخت آن ۳۵۰ میلیارد ریال و هزینه تجهیز آن ۱۵۰ میلیارد ریال بوده است.

به گفته دکتر هاشمی، بیماران در استان البرز خدمات بهداشتی و درمانی استانداردی را دریافت می کنند و خوشبختانه ۷۰۰ تخت بیمارستانی جدید در حال ساخت است و می توانیم بگوییم که شاخص تعداد تخت های مورد نیاز در استان البرز به متوسط کشوری آن نزدیک می شود و توسعه بیشتر خدمات در حوزه سلامت، با مشارکت بخش خصوصی امکانپذیر است.

همچنین در جریان سفر وزیر بهداشت به استان البرز، بیمارستان ۱۷۰ تختخوابی امام حسین(ع) کرج نیز افتتاح شد.

این بیمارستان که عملیات ساخت آن از سال ۹۳ آغاز شده بود، در زمینی به مساحت ۱۹ هزار متر مربع و در زیربنای ۷۳۰۰ متر مربع، احداث شده است.

نمی توانند خدمت جهادی به مردم را هضم کنند

وزارت بهداشت در طول چهار سال اخیر، بسیاری از رکوردهای حوزه بهداشت و درمان را شکسته است. مثلا هیچ وقت سابقه نداشته است که هزینه بیمار در بیمارستان های دولتی به شش درصد کل هزینه ها برسد و یا اینکه در دولت یازدهم شاهد بودیم که به اندازه یک چهارم کل تخت های بیمارستانی تاریخ کشور، تخت بیمارستانی جدید اضافه شده است، طوری که تا پایان دولت نیز تحویل ۲۴ هزار تخت بیمارستانی جدید، نهایی می شود.

افرادی که نمی توانند این دستاوردها را ببینند و یا باورشان نمی شود که می توان به این شکل جهادی هم کار کرد، راهی جز تخریب را برنمی گزینند، زیرا در مسیر نقدهای علمی و منصفانه در حوزه طرح تحول سلامت، چیزی دستگیرشان نمی شود.(سلامت آنلاین/هادی قانعی)