یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴

سلامت آنلاین گزارش می دهد

نوع خوراکی داروی ضد ایدز «آیمود» در مرحله تحقیق و تولید

آیمود داروی ایدز درمان ایدز

سلامت آنلاین- انتشار خبر ساخت داروی گیاهی ضد ایدز «آیمود» در ایران، بمبی بود که انفجار آن، مبتلایان به ایدز را خوشحال کرد. بیماران باورشان نمی شد ویروس هوشمند این بیماری موذی سرانجام به تله دانشمندان ایرانی افتاده باشد. البته برخی پزشکان از مزیت های دارو گفتند، اما بعضی دیگر تاثیر این دارو را منکر شدند و بالاخره، آیمود آرام آرام از صحنه درمان کنار گذاشته شد. پس از آن شایعات یکی یکی جان گرفت و بی اینکه اصل ماجرا روشن شود، ادعا شد که برای تولید آیمود بودجه نداده اند و به همین دلیل تولید و توزیعش متوقف شده است، اما پیگیری های سلامت آنلاین نشان می دهد که ماجرا چیز دیگری است و هم اکنون پژوهشگران وزارت بهداشت، روی تولید نوع خوراکی آیمود متمرکز شده اند و بزودی هم به بازار می آید.

به گزارش سلامت آنلاین، درست ۱۲ سال پیش بود که آیمود توسط پژوهشگران ایرانی ساخته و در اسفند ماه سال ۸۵ از آن رونمایی شد. دارویی با منشا گیاهی که گفته می شد نقش قابل توجهی در کاهش عوارض بیماران مبتلا به ایدز به همراه دارد و پس از ۹۰ روز مصرف، سیستم ایمنی بدن مبتلایان را به شکل شگفت انگیزی تقویت می کند. گفته می شد که قابلیت های این دارو به نحوی بود که تا دو سال پس از قطع مصرف نیز، سلول های دفاعی بدن وضعیت مطلوبی داشتند.

دکتررسول دیناروند، رئیس فعلی سازمان غذا و دارو نیز در آن مقطع زمانی عنوان کرده بود: پزشکان ایرانی در کمیته ایدز از عملکرد آیمود رضایت دارند و البته هنوز باید تحقیقات بیشتری برای میزان اثرگذاری آن انجام شود. البته آیمود درمان کننده و ضد ویروس نیست، بلکه سطح ایمنی بیمار را بالا می‌برد و به او کمک می‌کند تا از خودش دفاع کند. متاسفانه بیماری ایدز به گونه‌ای است که عمدتا ویروس غلبه می‌کند و سیستم ایمنی بدن آنها پاسخگو نیست.

از آیمود تزریقی چه خبر؟

پس از گذشت سال ها از سرنوشت مبهم  آیمود، با این سوال روبرو هستیم که آیا آیمود هنوز هم در چرخه درمان مبتلایان به HIV ( ایدز) وجود دارد. برای پاسخ به این سوال، به سراغ دکتر مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران رفتیم تا از آخرین وضعیت آیمود برای مان بگوید. یکی از افرادی که در پروژه آیمود حضور داشت و به گفته خودش، دارو به نام او و همکارانش ثبت شد، محرز است.

 آن طور که او به سلامت آنلاین توضیح می دهد، یکی از دلایلی که باعث شد تا او و همکارانش در آن سال ها به فکر تهیه دارویی موثر برای ایدز بیفتند، ارتقای سیستم ایمنی بدن و افزایش طول عمر مبتلایان به HIV ( ایدز) بود. موضوعی که به اعتقاد او ایده بسیاری از دانشمندان جهان است و همواره به دنبال پیدا کردن راهی برای افزایش سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به ایدز هستند.

این متخصص بیماری های عفونی می گوید: بیماری HIV( ایدز) روی سیستم ایمنی بدن بیمار تاثیر گذاشته و آن را فلج می کند. در نتیجه سیستم ایمنی بدن این بیماران در مواجهه با عفونت‌ها از کار افتاده و با ساده‌ترین عفونت‌ ها و میکروب‌ ها بیمار می‌شوند و در نهایت جان خود را از دست می‌ دهند.

محرز و تیم پزشکی اش، پس از انجام پژوهش ها و آزمایش های متعدد به نتایج قابل قبولی نیز دست پیدا کردند و روند بررسی ها به خوبی جلو می رفت، اما به گفته محرز، ادامه پژوهش ها به دلایل متعددی از جمله کمبود بودجه و بی اطلاعی برخی افراد از دستاوردهای علم پزشکی متوقف شد. 

رئیس مرکز تحقیقات ایران توضیح می دهد: قرار بود بودجه کافی برای تکمیل پژوهش ها به آیمود تخصیص پیدا کرده و دارو پس از تولید  به صورت رایگان در میان بیماران توزیع شود، اما از این دارو حمایت نشد و شرکت تولید کننده نیز تولید آیمود را از دستور کار خود خارج کرد. 

حذف آیمود تزریقی، ربطی به کمبود بودجه ندارد

این که بالاخره سرنوشت آیمود چه شد و آیا واقعا کمبود بودجه، آیمود را از چرخه تولید خارج کرد، سوالی است که تنها وزارت بهداشت می تواند به آن پاسخ دهد. دکتر پروین افسر کازرونی، رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت، در گفتگو با سلامت آنلاین در خصوص آخرین وضعیت داروی گیاهی آیمود می گوید: بحث متوقف شدن نوع تزریقی آیمود، ربطی به کمبود بودجه و یا حمایت نکردن از پژوهش های این حوزه ندارد. در مطالعات اولیه، اثربخشی نوع تزریقی دارو مناسب بود، ولی به دلیل بروز برخی مشکلات در استفاده از روش تزریق روزانه دارو برای بیمار و ارائه دهندگان دارو، پژوهشگران نوع خوراکی آن را تهیه کردند و هم اکنون  نوع خوراکی این دارو مراحل پژوهش خود را سپری می کند.

کازرونی در خصوص دسترسی مبتلایان به HIV/ ایدز به داروهای مورد نیاز خود، به آن ها اطمینان خاطر می دهد که با برنامه ریزی های دقیق وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی، بدون کوچکترین مشکلی به داروهای مورد نیاز خود دسترسی داشته و در مراکز مشاوره بیماری های رفتاری دانشگاه ها توزیع می شود.

رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری های آمیزشی وزارت بهداشت البته این نوید را نیز به مبتلایان به HIV/ ایدز می دهد که با وجود این که بخشی از  داروهای مقابله با HIV/ ایدز  در کشور تولید می شود و بخش عمده از خارج وارد می شود، اما با توجه به توانمندی های موجود در کارخانه های تولید دارو در کشور، در حال برنامه ریزی برای تهیه اقلام دارویی در کشور هستیم.

به گفته کازرونی، این که آیمود از چرخه درمان مبتلایان به HIV/ ایدز  حذف شد، اتفاق عجیبی نیست و  هر دارویی پیش از آن که وارد چرخه درمان کشوری و حتی جهانی شود، در بازه زمانی مشخصی مورد آزمایش قرار می گیرد تا نقاط ضعف و قوت آن مشخص شود. در مورد آیمود نیز همین اتفاق افتاد و پژوهشگران پس از بررسی های فراوان به این نتیجه رسیدند که نوع تزریقی آیمود از آنجا که باید حتما از طریق سرم تزریق شود،  مشکلات متعددی برای بیماران به همراه داشت و به همین دلیل هم کارشناسان اکنون روی تولید نوع خوراکی آن متمرکز شده اند.