یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶

در گفتگو با سلامت آنلاین عنوان شد

اعتراض یک نماینده مجلس به فعالیت صنایع آلاینده و مرگ‌آور در تهران

آلودگی کارخانه

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: خروج صنایع آلاینده از تهران و انتقال آن ها به شهرک های همجوار باید هر چه سریع تر انجام شود، زیرا این صنایع با جان و سلامت مردم بازی می کنند و براحتی در سطح پایتخت و در داخل شهر به فعالیتشان ادامه می دهند.

دکتر محمد حسین قربانی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: اینکه برخی ادعا می کنند که  کارخانه های استراتژیک آلاینده به دلایل اقتصادی حتما باید در تهران فعالیت کنند، ادعای نادرستی است که نتیجه اش جز بیماری و مرگ نخواهد بود.

قربانی با اشاره به این که منفعت طلبی برخی صاحبان صنایع نباید باعث بی توجهی آن ها به سلامتی ساکنان شهر تهران شود، افزود: این که گروهی ادعا کنند چون کالای ما صرفه اقتصادی دارد، تولید آن در غیر از شهر تهران موجب ضرر و زیان اقتصادی می شود، به هیچوجه منطقی نیست. تولید خوب است، اما نباید به قیمت بی توجهی به سلامت مردم تمام شود. ضمن این که شهرک های همجواری در اطراف تهران وجود دارند که به خوبی می توانند کارخانه های آلاینده را پوشش دهند و به لحاظ اقتصادی نیز مشکلی متوجه صاحبان صنایع نخواهد شد.

وی با بیان این مطلب که با حضور صنایع آلاینده در شهر تهران از تعداد روزهای پاک تهران کاسته است، افزود: هم وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم سازمان استاندارد موظفند نسبت به انتقال صنایع آلاینده به خارج از تهران اقدام کنند که البته طبیعی است برای این انتقال صنایع آلاینده و ارتقای سلامت مردم باید هزینه کنند. انتظار داریم حداقل تا زمان انتقال این صنایع آلاینده، دست کم خروجی فیلترینگ ها را ساماندهی کنند تا مواد آلاینده کمتری وارد هوا شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت: انتقال صنایع آلاینده به خارج از شهر تهران، به کمک مالی بانک ها نیاز دارد که دولت در این زمینه می تواند با انجام اقداماتی، موانع مالی پیش روی صنایع آلاینده را مرتفع کند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس خاطرنشان کرد: با توجه به قوانین صریحی که اخیرا در مجلس در خصوص کاهش آلودگی هوا مطرح شد، از وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان استاندارد و همچنین سازمان محیط زیست انتظار داریم  وارد عمل شده و با شدت و حدت بیشتری با بحث آلودگی هوا توسط صنایع آلاینده برخورد کنند و اقدامات ضروری را برای انتقال صنایع آلاینده به خارج از تهران انجام دهند.