یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵

مشاهده زخمی منحصر به فرد در چشم نجات‌یافتگان از «ابولا»

چشم‌پزشکان در خطر ابتلا به «ابولا»

ویروس ابولا

سلامت آنلاین- یک مطالعه جدید مشخص کرده است در برخی از نجات‌یافتگان «ابولا»، ویروس این بیماری با گذشت کمابیش یک سال از ابتلا به آن، اسکاری منحصربفرد پشت چشم آنها به جا می‌گذارد. این ویروس احتمالا می‌تواند تهدیدگر چشم‌پزشکانی باشد که قصد دارند مشکل آب‌مروارید را در این بیماران مداوا کنند.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از لایوساینس، محققان اطلاعات ۸۲ بازمانده از ابولا در سیرالئون و ۱۰۵ فردی را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند که در همان منطقه شیوع بیماری زندگی می‌کردند اما هرگز به ابولا مبتلا نشده بودند. از همگی شرکت‌کنندگان در این مطالعه، تست بینایی گرفته شد و پشت چشمشان با وسیله‌ای به نام افتالموسکوپ (ophthalmoscope) مورد بررسی قرار گرفت.
محققان سپس به شرکت‌کنندگان در تحقیق نمودار حروف آزمایش چشم را نشان دادند و مشاهده کردند که نجات‌یافتگان از ابولا به همان خوبی از پس این آزمون برمی‌آیند که افراد سالم آن را پشت سر گذاشته بودند؛ این بدان معنا بود که عفونتشان گویا بر دید آنها اثری نگذاشته است. با این حال، در میان حدودا ۱۵ درصد از نجات‌یافتگان یک زخم منحصر به فرد، روی شبکیه چشمشان که بافتی حساس به نور در پشت چشم است دیده می‌شد. این نوع خاص اسکار در افرادی که مبتلا به بیماری ابولا نشده بودند دیده نمی‌شد.
به گفته محققان، زخمی شبیه به لبه گوه‌ای شکل یا الماس بعد از دیسک بینایی چشم قرار داشت؛ این موقعیت، همان نقطه‌ای است که رشته‌های عصبی از چشم خارج شده، به مغز متصل می‌شوند.
محققان اضافه کردند چنین اسکاری حاکی از آن است که ویروس ابولا با گذر از طول عصب بینایی وارد چشم می‌شود.
تحقیقات قبلی نشان داده بود که بیبش از ۶۰ درصد از نجات‌یافتگان ابولا علائم چشمی از جمله التهاب چشم و از دست دادن موقت بینایی را تجربه می‌کنند اما اطلاعات کمی درباره نتایج مرتبط با بینایی بلندمدت در بیماران در دست است.
حدود ۷ درصد از بازماندگان بیماری ابولا در این تحقیق جدید، آب مروارید سفید داشتند یا مناطق ابری‌شکل در عدسی چشم خود مشاهده می کردند که می‌تواند بینایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد اما آب‌مرواریدی سفید در کسانی که مبتلا به ابولا نشده بودند پیدا نشد.
به رغم همه اینها، هنوز روش نیست که آیا بازماندگان ابولا می‌توانند با خیال راحت برای حذف آب‌مروارید تحت عمل جراحی قرار گیرند یا خیر؛ چراکه هنوز نگرانی درباره به کمین نشستن ویروس درون چشم وجود دارد و ممکن است خطر ابتلای پزشکانی که عمل جراحی را انجام می‌دهند در این میان مطرح باشد.
جزئیات بیشتری از این مطالعه در شماره جولای نشریه بیماری‌های عفونی نوظهور (Emerging Infectious Diseases) منتشر شده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)