یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت خبر داد:

اجباری شدن ۲ واحد درسی طب سنتی برای دانشجویان علوم پزشکی

چاشنی غذایی داروهای گیاهی طب سنتی گیاهان دارویی

سلامت آنلاین- مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از اجباری شدن دو واحد درسی در زمینه طب سنتی برای رشته های پزشکی، داروسازی و دندان پزشکی خبر داد و گفت: این افراد در دوران تحصیل با قابلیت های طب سنتی آشنا می شوند.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر محمود خدادوست افزود: براساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی، تمام رشته های بالینی مانند تغذیه، علوم توانبخشی، مامایی و پرستاری هم باید این دو واحد درسی را بگذارنند. برای رشته های غیربالینی این کار به صورت اختیاری است.

وی با اشاره به اینکه تمام مفاهیم و سرفصل های آموزشی در امتیازات بازآموزی (آموزش مداوم گروه پزشکی) قرار گرفته است، گفت: فارغ التحصیلان اعم از پزشک و سایر رشته گروه پزشکی در امتیازات بازآموزی، آموزه های طب را فرامی گیرند و قابلیت های آن را می شناسند.

خدادوست یادآور شد: رویکرد وزارت بهداشت این است که قابلیت ها و ظرفیت های طب سنتی به جامعه پزشکی شناسانده شود که اقدامات خوبی هم در این زمینه انجام گرفته است.

این مقام مسئول تاکید کرد: جامعه پزشکی با قابلیت های طب سنتی آشنایی ندارند و در دوران تحصیلی آنان اشاره ای به ظرفیت های طب سنتی نشده است.

وی گفت: افراطی گری و بزرگ نمایی در اثربخشی طب سنتی توسط افراد غیر اهل فن و غیرمتخصص سبب شده است که جامعه پزشکی در مقابل طب سنتی ایستادگی کند.

وی ادامه داد: جامعه پزشکی افراد فهیم هستند و در صورتیکه مدارک و شواهد کافی در باره موضوعی وجود داشته باشد، آنها می پذیرند و از این ظرفیت استفاده خواهند کرد.

خدادوست، پیام اصلی طب سنتی را اصلاح سبک زندگی اعلام کرد و گفت: قابلیت های معقول و منطقی طب سنتی باید ترویج شود.

بیش از ۱۰ هزار عنوان کتاب معتبر در حوزه طب سنتی داریم

وی با اشاره به اینکه طب سنتی دارای پشتوانه بسیار مناسب از منابع غنی و معتبر مکتوب است، اظهار کرد: بیش از ۱۰ هزار عنوان کتاب معتبر در حوزه طب سنتی داریم.

خدادوست گفت: قابلیت و توانمندی طب سنتی فراتر از گل گاوزبان و اسطوخودس است، بلکه حکمت است که این موضوع در طب رایج پزشکی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به تنوع اقلیمی در کشور، گفت: در کشور ما از ۱۳ تنوع اقلیمی ۱۱ تنوع اقلیمی وجود دارد.

خدادوست ادامه داد: ظرفیت بالقوه خوبی در کشت و پرورش گیاهان دارویی به خصوص بومی داریم که زعفران، گل محمدی، انار و زرشک از جمله آنها هستند.

وی ادامه داد: طب سنتی در فرهنگ و باور مردم ما وجود دارد. ضریب نفوذ بالا ، خدمات ارزان تر و در دسترس بودن از مزیت های طب سنتی که با استفاده صیحیح و اصولی به ارتقا سلامت مردم کمک می کند.

مهمترین ادعای طب سنتی اصلاح سبک زندگی است

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم در این نشست، مهمترین ادعای طب سنتی ایرانی را اصلاح سبک زندگی اعلام کرد و گفت: مطالعه اصلاح سبک زندگی را می توان در شهر نطنز به عنوان پایلوت در کشور اجرایی کرد.

دکتر حسین رضایی زاده ادامه داد میزان شیوع و ارتقا سلامت، کاهش مصرف داروها از جمله متغیرهایی است که می توان با اصلاح سبک زندگی، آنها در جامعه نهادینه کرد .

وی ادامه داد که نطنز دارای سابقه تاریخی در حوزه طب سنتی دارد که باید از این فرصت برای توسعه طب سنتی در این منطقه استفاده کرد.

رضایی زاده به آمادگی این دانشکده طب سنتی برای انجام امور آموزشی و پژوهشی اعلام کرد و گفت: این کار با هماهنگی سایر دستگاه ها انجام پذیر است.(ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.