دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸

یک فوق تخصص غدد کودکان در گفتگو با سلامت آنلاین هشدار داد

کودکان مبتلا به دیابت در خطر «کما»

تست دیابت کودک

سلامت آنلاین- یک فوق تخصص غدد کودکان هشدار داد: یک چهارم کودکان مبتلا به دیابت در صورتی‌که اقدامات درمانی در آنان به تاخیر بیفتد، احتمال به کما رفتن در آن‌ها زیاد خواهد شد، بنابراین والدین باید نسبت به بروز علائمی که نشان دهنده ابتلای کودک به دیابت است، هوشیار بوده و با مشاهده آن کودک را هرچه سریعتر نزد پزشک ببرند.

دکتر علی ربانی در گفتگو با سلامت آنلاین با بیان این که تشخیص دیابت کودکان کار چندان دشواری نیست مگر والدین نسبت به علائم این بیماری در کودک غافل باشند، توضیح داد: دیابت که به دو دسته نوع اول و دوم تقسیم می‎شود و کودکان معمولا به نوع اول مبتلا می‌شوند با بروز علائم پرنوشی، پر ادراری، کاهش وزن ناگهانی، بی حالی و خواب آلودگی در کودکان مشاهده خواهد شد، که هرچه دیرتر برای درمان آن اقدام شود، خطر بیشتری سلامت وی را تهدید خواهد کرد.

وی افزود: با انجام آزمایشات لازم و در صورت ابتلای کودک به دیابت نوع اول، پزشک با تجویز انسولین از پیشرفت آن جلوگیری خواهد کرد. علاوه بر آن با رژیم غذایی مناسب و آموزش در زمینه نحوه تغذیه و درمان بیماری به کودک و والدین توسط پزشک این بیماری کنترل خواهد شد.

این فوق تخصص غدد کودکان گفت: این بیماری بیشتر علت ژنتیک دارد و عوامل محیطی فقط می‌تواند در ابتلای کودک به این بیماری تاثیر گذار باشد و بیشتر در کودکانی که در خانواده آن‌ها، افرادی مبتلا به دیابت باشند، دیده می‌شود. البته دیابت‌های دیگری نیز وجود دارد که نبودن پانکراس، تخریب پانکراس و عوامل دیگری موجب بروز آن می‌شود که البته این نوع چندان شایع نیست. 

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: والدین در صورت مشاهده هرگونه علامت در کودک که احتمال ابتلابه دیابت را در آن افزایش می‌دهد باید نسبت به وجود این بیماری در فرزندشان اطمینان حاصل کنند، ضمن این که کاهش وزن در کودک ممکن است در عرض چند هفته به شدت افزایش یابد . اگرچه این بیماری ممکن است در اولیل ابتلا چندان علامت‌دار نباشد اما با بروز علائم ذکرشده،  نسبت به درمان بموقع آن می‌توان اقدام کرد.