یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷

سال گذشته ۱۴۵ نفر بر اثر غرق‌شدگی فوت شدند

شنا استخر غرق شدگی غریق دریا

سلامت آنلاین- رئیس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مشکل روند رو به افزایش غرق شدگی در سواحل شمالی کشور خبر داد و اظهار داشت: ۱۴۵ نفر در سال ۹۵ بر اثر غرق شدگی فوت شدند.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر علیرضا مغیثی، گفت: در سال ۱۳۹۵ بر اساس اطلاعات ثبت شده از مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان های استان های شمالی کشور تعداد غرق شدگان در این سال ۶۱۵ نفر ثبت شده است که از این تعداد ۱۴۵ نفر (۲۳ درصد) فوت شدند.

مغیثی افزود: نسبت غرق شدگان ۷۵ درصد مرد و ۲۵ درصد زن بودند و از کل فوت شدگان این حادثه  ۸۸.۷درصد مرد و ۱۱.۳درصد زن بودند.

وی ادامه داد: ۶۳درصد از قربانیان غرق شدگی در این سال، ۳۰ سال یا کمتر سن داشتند و ۸ درصد از آنان، زیر سن ۱۰ سال  بودند. بیشترین موارد غرق شدگی و مرگ ناشی از غرق شدگی در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴ سال بوده است.

مغیثی بیان کرد: از کل غرق شدگان ، ۱۰.۷۳ درصد در محدوده داخل طرح سالم سازی دریا غرق شدند و ۸۱.۶۳ درصد حوادث در محدوده خارج از این طرح بوده است. غرق شدگی در رودخانه ۵.۵۳درصد ، استخر ۲.۱۱درصد و در میان کل غرق شدگان ۲۱.۴۶درصد بومی (ساکن همین استان ها) و ۷۸.۵۴درصد مهمان بودند.

رئیس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت افزود : سواحل شمالی کشور در استان های مازندران، گیلان، و گلستان با دارا بودن ۷۴۰ کیلومتر که باید رودخانه های محلی را به این مقدار افزود، بطور سنتی به عنوان تفرّجگاه عمومی مورد استفاده مسافرین قرار می گیرند، ولی غرق شدگی خطری است که جان مهمانان این مناطق را تهدید می کند.

وی اضافه کرد: متاسفانه وسعت منطقه خطر بسیار فراخ است؛ ۳۳۸ کیلومتر از این خط ساحلی مربوط به مازندران، ۳۰۰ کیلومتر آن مربوط به گیلان و ۱۰۲ کیلومتر مربوط به استان گلستان است. متاسفانه تعداد زیادی از هموطنان که برای شنا و تفریح وارد آب می شوند به دلیل آشنا نبودن به فن شنا در دریا و رودخانه با جریان تند آب و پدیده های خاصی مانند جریان های شکافنده روبرو و در اینگونه موارد غرق می شوند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.