دوشنبه ۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۰

متخصص علوم اعصاب تاکید کرد:

خنده، باعث تسکین درد می‌شود

خنده خندیدن شادی کودک بچه

سلامت آنلاین- یک نوروفیزیولوژیست و جامعه‌شناس در چهارمین کنگره بین‌المللی علوم اعصاب پایه و بالینی گفت: خنده، یادگرفتنی است، اثر درمانی ضد درد دارد و انسان، اگر بتواند هنگام درد بخندد، معجزه خنده را در کاهش درد مشاهده می‌کند.

به گزارش ایسنا، دکتر شروین وکیلی که در نشست علمی خنده از منظر علوم اعصاب و عصب‌شناسی این کنگره سخن می‌گفت، افزود: خنده، انفجار سیستم لذت در مغز است. خندیدن، یک پدیده پیچیده است که از سه لایه عصب‌شناختی، زبان‌شناختی و جامعه‌شناختی قابل بررسی است.
به گفته وی، در زمان خندیدن، ۴۴ واحد حرکتی فعال می‌شوند و تفاوت خنده با لبخند در این است که در خنده، عضلات به صورت فعالانه منقبض می‌شوند، درصورتی که در لبخند، عضلات منقبض نمی‌شوند.
دکتر وکیلی با اشاره به اینکه بخش پیش پیشانی مغز نقش اساسی در خندیدن دارد، افزود: چون این بخش در یادگیری انسان نیز حائز اهمیت است، لذا نتیجه می‌گیریم که «تولید خنده، یاد گرفتنی است و همه ما شرایط و توانایی تولید آن را داریم».
وکیلی خنده را لایه لایه توصیف کرد و افزود: خنده موازی زبان است چرا که با خندیدن، پیامی را نیز بین یکدیگر منتقل می‌کنیم.
وی تاکید کرد: با توجه به اینکه خنده، حالت مسری دارد و می‌تواند از یک خنده غیر طبیعی نیز آغاز شده و به دیگران منتقل شود و از سویی، چون خندیدن برای سلامتی انسان بسیار مفید است، توصیه می‌کنم که تا می‌توانید بخندید و بدانید که همه انسان‌ها قابلیت و توانایی یادگیری خندیدن را دارند.
چهارمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی، دوم تا چهارم دی ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.