دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹

تشخیص سرطان پروستات با آزمایش خون

سرطان پروستات

سلامت آنلاین- دانشمندان بتازگی نوعی آزمایش خون ابداع کرده‌اند که می‌تواند مشخص کند کدام‌یک از مردان مبتلا به سرطان پروستات از درمان جدید سود می‌برند.

دانشمندان با ابداع یک آزمایش خون، هدفمند بودن درمان‌های جدید را برای مردان مبتلا به سرطان پروستات مشخص می‌کنند. این آزمایش، DNA سرطان را در خون شناسایی و از این طریق، مؤثر بودن نوع درمان‌ها را مشخص می‌کند.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از BBC، محققان انگلیسی معتقدند که این روش تا حد  قابل توجهی می‌تواند شانس زنده ماندن بیماران را بالا ببرد. دانشمندان نمونه‌های خون را از ۴۹ مرد مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته گرفتند و در فاز ۲ آزمایش بالینی داروی جدید olaparib مورد بررسی قرار دادند. این دارو به عنوان دارویی برای آینده سرطان پروستات مورد استفاده  قرار می‌گیرد اما از آنجا که داروی مذکور نوعی درمان هدف محسوب می‌شود، برای همه بیماران قابل استفاده نیست.

محققان مؤسسه تحقیقات سرطان انگلیس معتقدند که این آزمایش به درمان هدفمند کمک بهتری می‌کند و عوارض ناشی از مصرف دارو را کاهش می‌دهد. آنها از این دارو برای شناسایی مردانی استفاده می‌کنند که طی ۴ تا ۸ هفته به این درمان پاسخی نداده‌اند. آنها همچنین نشانه‌هایی را شناسایی می‌کنند که سرطان در حال پیشرفت است و به این داروها مقاومت نشان می‌دهد.

محققان با کمک این یافته‌ها توانستند سه نوع آزمایش را در قالب یک آزمایش انجام دهند و همین روش در آینده به دانشمندان کمک می‌کند که درمان انتخابی خود را بر حسب اثربخشی آن برای بیماران انتخاب کنند. این آزمایش نه تنها اثر شگرفی روی درمان سرطان پروستات ایفا می‌کند، بلکه به انتخاب درمان مناسب برای مبتلایان نیز کمک می‌کند. این آزمایش همچنین شانس زنده ماندن مبتلایان به سرطان پروستات را بالا می‌برد. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)