چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵

یک فوق تخصص جراحی پلاستیک در گفتگو با سلامت آنلاین هشدار داد

درمان غیرعلمی «پف زیر چشم» می تواند به نابینایی منجر شود

پف زیر چشم

سلامت آنلاین- یک فوق تخصص جراحی پلاستیک هشدار داد: انجام عمل جراحی برای رفع «پف زیر چشم» باید حتما از سوی افراد متخصص در این حوزه انجام شود، اما انجام این جراحی پیچیده از سوی افراد غیر متخصص می تواند حتی به نابینایی فرد هم منجر شود.

دکتر محمد طاهر رجبی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: پف زیر چشم معمولا در چند دسته از افراد ممکن است مشاهده شود و از بین رفتن آن به دائمی یا موقتی بودن آن بستگی دارد. برخی روش‌های درمانی برای رفع پف چشم چندان موثر واقع نمی‌شود و یا اینکه ممکن است عوارضی را برای فرد به همراه داشته باشد، اما در مورد پف چشمی که دائمی شده است یک روش موثرتر برای درمان آن توصیه می‌شود.

وی یادآور شد: پف زیرچشمی ممکن است مادرزادی یا ژنتیکی باشد که در چهره افراد ماندگار و ثابت است و معمولا با بالا رفتن سن  و نازک شدن «سپتوم» یا همان لایه‌ایی که بین استخوان و لبه پلک وجود دارد، بیشتر به چشم بخورد و چهره فرد را پیر و خسته نشان می دهد، اما در برخی افراد بر اثر بیماری خاصی مانند عارضه قلبی، کلیوی و تیروئید، ایجاد می شود. این پف ها گاهی فقط در صبح‌ها بیشتر نمایان می شود.

وی توضیح داد: در افرادی که پف زیر چشم آن‌ها دائمی است، اگرچه ممکن است برای برطرف کردن آن راه‌های زیادی وجود داشته باشد، اما کم عارضه‌ترین راه آن جراحی است، در مورد افرادی که مشکلات خاصی موجب پف زیر چشم آن‌ها شده است، باید علاوه بر رفع عامل به وجود آورنده آن، مواردی را در مورد تغذیه خود نیز رعایت کنند. این افراد که پف چشم آنها موقتی است باید از نمک و نشاسته کمتری مصرف کنند و از بالش بلند برای زیر سر خود استفاده کنند.

به گفته این جراح چشم، پف زیر چشم در حقیقت همان چربی است  که با جراحی به دو روش می‌توان آن را از بین برد. در یک روش چربی را به طور کامل بر می‌دارند که این روشی قدیمی است و عوارض زیادی دارد، علاوه بر آن در این روش با برداشتن چربی زیر چشم گود می‌افتد و خالی می‌شود که البته با تزیق ژل و چربی این گودی را پر می‌کنند، این کار علاوه بر ایجاد شدن برجستگی، فرو رفتگی و نداشتن شادابی لازم برای چهره فرد، حتی گاهی منجر به نابینایی نیز می‌شود به همین دلیل به هیچ عنوان این روش توصیه نمی‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: اما در روش دوم، که بهترین و ماندگارترین روش با عارضه کمتر توصیه شده است جراح با باز کردن پلک، چربی زیر چشم را در سطح استخوان پخش می‌کند. در این روش با باز کردن سطح پلک و پخش کردن چربی و برداشتن پوست اضافه آن می‌توان با عارضه کمتری، پف زیر چشم را از بین برد.

این جراح بیمارستان فارابی یادآور شد: نکته حائز اهمیت این است که این روش جراحی اگر از سوی افرادی که تخصص کافی در این زمینه را ندارند انجام شود، ممکن است با زیاد برداشتن پوست موجب بسته نشدن کامل پلک شوند و اگر به سمت پایین کشیده شود خشکی چشم ایجاد می‌کند. بنابراین تاکید جدی می‌شود که این جراحی برای برداشتن پف زیر چشم، فقط از سوی افراد متخصص انجام شود.