یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۵

بازیگر نام آشنا در گفت‌وگو با سلامت آنلاین:

جهانگیر الماسی: مردم ما کار می‌کنند نه زندگی!

جهانگیر الماسی

سلامت آنلاین- جهانگیر الماسی متولد ۱۳۳۴ در شهر تهران است. این بازیگر، نویسنده و کارگردان فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۴۸ آغاز کرد و با بازی در فیلم «ریشه در خون» به کارگردانی سیروس الوند وارد سینما شد. پدربزرگ، تنوره دیو، شبح کژدم، افسانه آه، آهوی وحشی، کمیته مجازات، کوچک جنگلی، هزاردستان، پس از باران، در چشم باد و ... از جمله فیلم‌ها و سریال‌هایی است که الماسی در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته است.

 سلامت آنلاین با او در باره بهداشت و درمان و نگاهش به این مقوله گفتگویی انجام داده که از نظر می گذرد.

آقای الماسی، وضعیت بهداشت و درمان مردم را چگونه می‌بینید؟

بهداشت عمومی یکی از اصول اولیه و مفاهیم طبیعی است و باید در جامعه رعایت شود. چند روز پیش فردی را در اتوبوس دیدم که مشکوک به بیماری بود. به او تذکر دادم حداقل یک دستمال استفاده کن تا کسی که کنارت می‌نشیند راحت باشد. گفت می‌تواند ننشیند و برود آن‌طرف‌تر. تنها دلیل این جواب به خاطر خودخواهی و به فکر خود بودن است.

خودتان چقدر به بهداشت و درمان فردی‌ اهمیت می‌دهید و سلامتی اولویت چندم‌تان در زندگی است؟

یکی از مبانی اصلی‌ام این است که زندگی کنم و از آن لذت ببرم. به سلامت و بهداشت خودم خیلی اهمیت می دهم . برادرم سرما خورده بود؛ امروز برایش سوپ بردم ولی نزدیکش نشدم و گفتم من اجرا دارم و به گروه و کارم متعهد هستم و مسئولم. حتی در اتومبیلم هم آنتی‌باکتریال دارم و برای ضدعفونی کردن دستانم استفاده می‌کنم.

آیا به تغذیه هم به مانند بهداشت‌تان اهمیت می‌دهید؟

این موضوع تابع درآمدم است. ۱۲ساله که درآمدی ندارم، پس تغذیه‌ام هم نسبی است. اکثریت جامعه تا ۸۰ درصد درآمد خود را بابت اجاره خانه می‌دهند و کمتر می‌توانند به فکر استفاده از انواع میوه‌ها و نعمات خوب خداوند باشند. موضوع بعدی هم این است که میوه‌های خوب و اقلام دلچسب و جذاب داخل کشور توزیع نمی‌شوند و به اسم ارزآوری صادر می‌شوند. اصولا ما از دهان مردم خودمان بیرون می‌کشیم و به اسم ارزآوری به دیگران پیشکش می‌کنیم.


به سلامت روح هم اعتقاد دارید که باید همراه جسم سالم باشد؟

این موضوع خیلی سخت است. باید برای رسیدن به روح سالم به عرفان و صداقت پناه ببریم و منفعل و گوشه‌نشین نشویم. باید این عرفان به ما آرامش بدهد. به نظر من این دنیا محل پاسخگویی است؛ باید آگاهی و سطح دانش را بالا ببریم. فاصله طبقاتی در جامعه زیاد شده است و عملکرد بسیاری از افراد به سمت خیانت می‌رود و تنها تامین منافع شخصی خود برایشان اهمیت دارد و اگر این افکار و رفتار نهادینه شود چه بسا دچار مشکلات روحی و روانی عدیده‌ای خواهیم شد.

شما چقدر به این جمله که شکم حرف اول را در زندگی می‌زند، معتقدید؟

نه، حرف اول را فرهنگ و اخلاق و اعتقادات ما می‌زند. بزرگان دینی و ملی ما مانند پوریای ولی، بسطامی، خرقانی و دیگر بزرگان چیز دیگری می‌گویند. البته شکم گرسنه مستعد خیانت است.

چرا مردم این روزها تا این حد زودرنج شده‌اند و با کوچکترین مساله‌ای با هم درگیر می‌شوند؟

به نظر من مدیران ما مقصرند چرا که به فکر سلامت روانی مردم نیستند و تصمیمات درستی در این حیطه گرفته نمی‌شود. از طرفی رقابت بین مردم برای رسیدن به حداقل معیشتی است. انسان‌ها نه برای کارکردن بلکه برای زندگی آفریده شده‌اند ، درصورتی که اکنون چیزی غیر از این است که می‌بینیم. برخی از مسئولان ما کاری کرده‌اند که زندگی کردن از یاد مردم برود.

راهکار شما برای حل این مشکل چیست؟

اگر چهره‌های خطاکار و سوداگر را معرفی کنند و قوه قضاییه نیز نیروهای شایسته خود را برای به نتیجه رسیدن و برجام خواهی بکار گیرد شاید از این تنش‌ها کاسته شود. اگر قدرت ملی و مشروعیت دینی و اعتقاد ملت به نظام برای یکبار اتفاق بیافتد آب خنکی است بر روی التهابات جامعه.

به نظرتان وضعیت اقتصادی هم مزید بر علت این تنش‌ها است؟

متاسفانه یک جمله‌ای دیدم که تخصص و ایمان توامان از مبانی اعتقادی دینی اجتماعی است. مسئولین ما فراموش کرده اند که مسولیت فرهنگی مهمتر از عمل سیاسی است. مدام داد زده‌ایم که سیاست بخشی از فرهنگ ماست و فرهنگ هم جزو هویت ما به شمار می‌رود. برخی مسئولان در حوزه‌هایی ورود پیدا کرده‌اند که سررشته‌ای ندارند و فقط منافع مالی آن‌ها مهم است. زمانی یکی از بازیگران کمدی معروف کشورمان گفت برای خنداندن مردم شلوارم را هم پایین می کشم. می‌بینیم که این اتفاق افتاده و مردم از هر طریقی به فکر پول درآوردن و انجام کار ناصواب هستند. باید ریاست محترم جمهوری و مسوولین عالی‌رتبه کشور در بدنه نظام از افراد مجرب و کاربلد استفاده کنند.

اهل ورزش کردن هستید؟

کار ما خودش نوعی ورزش کردن است. اصولا روحیه خوبی نداریم و نگران فرداها هستیم و فرصت کمی برای ورزش کردن دست پیدا می‌کنیم.

با توجه به شلوغی و بدی آب و هوای تهران قصد خروج از این ابرشهر را ندارید تا جایی خوش آب و هوا را برای زندگی برگزینید؟

خیلی قصدها دارم ولی توان اقتصادی و مسولیت اجتماعی و خانوادگی این اجازه را به من نمی‌دهد.دوست داشتم در جزایر قناری زندگی می‌کردم. همیشه به خودم می‌گویم چرا در برخی کشورها مانند سوئد و نروژ اختلافات نیست؟ به خاطر اینکه همدیگر را دوست دارند، به حق و حقوق خود و دیگران احترام می‌گذارند و می توان گفت خودخواه نیستندو قانون در این کشورها حرف اول و آخر است.

خوددرمان هستید یا برای بیماری به پزشک مراجعه می‌کنید؟

هر دو، ولی بیشتر خوددرمانی کرده و داروهای گیاهی مصرف می‌کنم.

پس به طب سنتی هم معتقدید؟

شدید، البته با مطالعه دقیق بر روی این گیاهان از آن‌ها برای درمان کمک می‌گیرم.

بیمه هم هستید؟

مدتی نبودم اما مجددا بیمه شدم.

راضی هستید از بیمه‌تان و خدمات مراکز درمانی؟

بله، البته از بیمارستان‌ دولتی که استفاده کردم، آن بیمه و دفترچه کاربردی نداشت و این تنها حسن آن بود. برخورد پرسنل و هزینه‌ها در بیمارستان دولتی خیلی مناسب بود.

البته البته اول فکر کردم من بازیگر هستم و چهره ام آشناست اینگونه بوده،  اما وقتی از مابقی بیماران هم سوال کردم از برخورد و رسیدگی و عملکرد راضی بودند و این خیلی خوب است.(سلامت آنلاین/ زهرا صلواتی)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.