چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳

ربات‌های راننده‌ای که با همدیگر صحبت می‌کنند

خودروهای خودران وسایل نقلیه بدون راننده

سلامت آنلاین- یک شرکت تجاری همکار دانشگاه میشیگان سیستم تازه‌ای را طراحی کرده که به امن‌تر شدن خودروهای خودران کمک می‌کند.به گزارش سلامت آنلاین، University of Michigan خبر داد: چند روز قبل دانشگاه میشیگان اعلام کرد که قصد دارد برای بررسی رفتار انسان‌ها با ربات‌های راننده، از خودروهای بدون راننده و فرمان در پردیس دانشگاهی خود بهره بگیرد و برای این منظور دو خودروی بدون فرمان و راننده را به‌ کار گرفته است.
شرکت MCity که همکار تجاری بخش خودروهای بدون راننده دانشگاه میشیگان است اکنون اعلام کرده که سیستم تازه‌ای با عنوان V2V یا «خودرو به خودرو» طراحی کرده است که در واقع یک شبکه بدون سیم ارتباط اختصاصی‌ است و امکان تبادل اطلاعات بین دو خودروی رباتیک را فراهم می‌کند.
در این سیستم خودروها می‌توانند اطلاعاتی مانند چراغ‌قرمز پشت یک پیچ یا تابلوی ایست سر یک تقاطع یا حتی راه‌بندان را به‌ یکدیگر اطلاع دهند و برای اقدامات امنیتی مانند ترمز خودکار آماده باشند. در این سیستم هر خودرو می‌تواند تا ۱۰ پیام در ثانیه مخابره کند و نتایج آزمون‌های شبیه‌سازی آزمایشگاهی نشان داده است که امنیت با استفاده از این شبکه به شکل فزاینده‌ای افزایش می‌یابد.
در وضعیت فعلی، رادار، دوربین و لیزرهای سوژه‌یاب، نقش چشم راننده را در ربات‌ها بازی می‌کنند و تلاش می‌شود که این وسایل به‌ جای چشم انسان بتوانند شرایط را زیر نظر داشته باشند، حال اگر ربات‌ها بتوانند اطلاعات محیطی خود را به یکدیگر منتقل کنند، کار تصمیم‌گیری و تنظیمات سرعت و جهت حرکت بسیار آسان‌تر و مؤثرتر انجام می‌شود.
شرکت ام‌سیتی در حال نصب این سیستم روی خودرهای تست محیط دانشگاهی خود است تا نحوه عملکرد آنها را قبل از خیابان در محیطی امن‌تر برآورد کند. (آنا)