پنجشنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰

مناسب آنها که از سوزن و سرنگ می‌ترسند

راهکار جدید برای تزریق بدون درد واکسن آنفلوآنزا

تزریق بدون درد واکسن

سلامت آنلاین- محققان نوعی چسب برای تزریق واکسن آنفلوآنزا ابداع کرده‌اند که با چسبیدن به پوست، از طریق سوزن‌های بسیار ریزی، واکسن را وارد بدن می‌کند.

بسیاری از افراد، بویژه کودکان از آمپول و تزریقات وحشت دارند و همین امر مانع از مراجعه به پزشک یا تزریق واکسن می‌شود. محققان بتازگی نوعی چسب مخصوص برای تزریق واکسن آنفلوآنزا تولید کرده‌اند که تنها با چسباندنش به پوست می‌توان تزریق واکسن را انجام داد.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از bbc، این چسب از صدها سوزن ریز شبیه مو روی قسمت چسبناک تشکیل شده است که به سطح پوست نفوذ می‌کنند. افراد برای تزریق واکسن فقط باید چسب را روی پوست قرار دهند. کسانی که از تزریق و سوزن می‌ترسند با این روش می‌توانند تزریق بدون دردی را تجربه کنند.

علاوه بر این، چسب جدید حاوی واکسن آنفلوآنزا، برخلاف واکسن‌های معمول آنفلوآنزا نیازی به نگهداری در یخچال ندارد و داروخانه‌ها براحتی می‌توانند آن را تا یک سال در قفسه داروخانه برای خرید مشتریان خود نگهداری کنند. ایمنی حاصل از این واکسن مانند تزریق معمولی واکسن آنفلوآنزاست و تنها تفاوتش، بدون درد بودن آن است.

این چسب به لایه‌های بالایی پوست نفوذ می‌کند و واکسن را وارد عضلات می‌کند. محققان واکسن تزریقی آنفلوآنزا را با این چسب مقایسه کردند و اثر آن را روی ۱۰۰ داوطلب آزمایش کردند. واکسن به یک گروه با روش معمول تزریق شد و گروه دیگر به مدت ۲۰ دقیقه چسب واکسن آنفلوآنزا را روی مچ دست خود چسباندند. افرادی که از چسب روی دست خود استفاده کردند، فقط دچار عوارض خفیفی چون قرمزی، خارش و حساسیت ناحیه پوستی شدند که بعد از چند روز برطرف شد.

چنین تزریق واکسنی همه جا قابل دسترس است و در خانه، محل کار و هر جایی می‌توان آن را به کار برد. بعد از استفاده، چسب را باید داخل سطل زباله انداخت و سوزن‌های ریز آن هم به مرور از بین می‌روند. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)