شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵

یک فوق تخصص جراحی چشم و لیزیک در گفتگو با سلامت آنلاین:

مردان بیشتر از زنان به «کوررنگی» مبتلا می‌شوند

کور رنگی کوررنگی

سلامت آنلاین- یک فوق تخصص جراحی چشم و لیزیک گفت: تقریباً از هر ۱۰۰ نفر مرد، هشت نفر و از هر ۲۰۰ نفر زن یک نفر( هشت درصد آقایان، نیم درصد خانم‌ها) به کوررنگی مبتلا می‌شود. علت ابتلا به این بیماری در مردان، بیشتر به دلیل تفاوت کروموزوم‌های موجود و معیوب بودن آن‌ها است.

دکتر مهرداد محمدپور در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: از آنجایی که مردان تنها یک کروموزوم X و یک کروموزومY دارند و بیماری کوررنگی یک بیماری ارثی وابسته به کروموزوم X است، در صورت معیوب بودن کروموزوم X این بیماری در مردان به وجود می‌آید.

وی تصریح کرد: زنان دو کروموزوم X دارند و ابتلا به این بیماری در خانم‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که هر دو کروموزوم X آن‌ها معیوب باشد، در صورتی که یک کروموزوم X معیوب باشد اگرچه بیماری رخ نمی‌دهد، اما قابلیت انتقال به فرزندان از طریق مادر وجود خواهد داشت و معمولا این بیماری از مادر به پسر، به ارث می‌رسد.

این فوق تخصص جراحی چشم و لیزیک با اشاره به دو نوع بیماری کوررنگی مادرزادی و اکتسابی یا محیطی، افزود: در نوع مادرزادی، فردی که مبتلا به کوررنگی باشد، مادر او، یا مبتلا به کوررنگی است، یا ناقل بیماری. در این اختلال کروموزومی، سلول‌های مخروطی در شبکیه که مسئول درک رنگ هستند دچار اختلال می‌شوند و به همین دلیل فرد رنگ‌ها را درست تشخیص نمی‌دهد.

محمدپور عنوان کرد: نوع اکتسابی کوررنگی ممکن است بر اثر بیماری‌های عصب بینایی یا شبکیه رخ دهد. در این موارد، فقط چشمی که مشکل دارد، دچار کوررنگی می‌شود و  بیماری‌ در طول زمان تشدید می‌شود به طوری که ممکن است تبدیل به کوررنگی کامل شود که در آن بیمار دید خاکستری دارد. این بیماران معمولا در تشخیص رنگ آبی و زرد مشکل دارند.

به گفته این فوق تخصص جراحی چشم و لیزیک، از انواع مختلف این بیماری می‌توان به رایج‌ترین آن اشاره کرد که فرد قادر به تشخیص رنگ قرمز و سبز از یکدیگر نیست. همچنین عدم تشخیص هیچ‌ یک از رنگ‌ها یکی از گونه‌های بسیار نادر کوررنگی است که در آن فرد اشیا را سیاه و سفید می‌بیند.

وی افزود: اصلی‌ترین علامت کوررنگی این است که فردی در تشخیص اینکه جسمی قرمز است یا سبز دچار مشکل می شود و یا اینکه آبی است یا زرد دچار مشکل باشد. بر خلاف تصور عامه، دید افراد کور رنگ به ندرت خاکستری است.

محمدپور اظهار داشت: اگر چه افرادی که به این بیماری مبتلا هستند اختلالی در زندگی عادی و روزمره آنان به وجود نمی‌آید و درمان خاصی در این زمینه وجود ندارد، اما مبتلایان، می‌توانند با مراجعه به پزشک و انجام معاینات و تست‌های تشخیص نوع اختلال، از فیلترهای رنگی یا لنزهای تماسی برای تشخیص بهتر رنگ‌ها استفاده کنند.

به گفته این فوق تخصص جراحی چشم و لیزیک، تشخیص زودرس این بیماری و کمک به تشخیص طبیعی رنگ‌ها از آنجایی اهمیت دارد که می‌تواند، مانع بروز مشکلات آموزش در کودکان شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران افزود: علاوه بر آن در بعضی از مشاغل مانند خلبانی، بعضی از انواع رشته‌های جراحی امکان فعالیت این گروه از افراد وجود ندارد.