دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۰

سلامت آنلاین گزارش می دهد

به جای سیگار به جوانان شادی بدهید

سیگار کشیدن و خطر مرگ

سلامت آنلاین- سیگار عامل بسیاری از بیماری ها و انواع سرطان هاست، پس از سال ها هشدار وزارت بهداشت برای اخذ عوارض از این کالای آسیب رسان، دستگاه های مختلف از وزارت صنعت، معدن و تجارت گرفته تادیوان عدالت اداری و مجلس و ...به این هشدارها بی توجهند و ریه ها هم هر روز بیمارتر .

به گزارش سلامت آنلاین، چندی پیش وزیر بهداشت گفت:«سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه سیگار می‌شود که می گویند برای به دست آوردن آرامشی کاذب است. به جای دخانیات، امکاناتی ایجادکنید تا مردم نشاط بیشتری داشته باشند و پولشان ر ابابت مصرف دخانیات هدر ندهند.»
وزیر بهداشت درشرایطی از فراهم کردن امکانات برای نشاط مردم صحبت می کند که در همین تهران پر زرق و برق هم به
 جز یک استادیوم ۱۰۰ هزار نفری ورزشی و چند استادیوم کوچک تر، استخر و کنسرت هایی که گاهی برگزار می شود، مکان و امکانات دندان گیری برای تفریح و شادی مردم وجود ندارد. شهرستان ها هم که اصلا حساب شان جداست و خیلی های شان و بخصوص دور افتاده ها و مناطق محروم همین ها را هم ندارند. تفریح سالم که نباشد، انرژی انباشته جوان و نوجوان هم تخلیه نمی شود و فکر و ذکر وکنجکاوی شان می رود سراغ تجربه کردن چیزهایی می رود که نباید؛ مثل سیگار. بعضی ها هم یکراست می روند سراغ مواد مخدر.

پُک اول اغلب با سرفه همراه است، اما با تشویق رفقای شان آن قدر ادامه می دهند تا به فیلتر سیگار برسند. همان یک بار تبدیل به بارها تکرار می شود و دست آخر می شوند یک پا سیگاری حرفه ای.

تا به خودشان بیایند،  انواع سرطان و بیماری های قلبی و عروقی در جان شان ریشه دوانده است و باید فکری به حال درمان و هزینه های بی حساب و کتابش کنند. نتیجه اش می شود اظهار نظر علیرضا قربانی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که می گوید: روزانه ۲۰ هزار میلیارد تومان برای درمان عوارض سیگار در کشور  هزینه می شود، در حالی که می توان از این رقم هنگفت در جهت ایجاد امکانات برای نشاط مردم استفاده کرد.

پای اجرای قانون می لنگد

این طرز فکر که کشیدن سیگار باعث ایجاد حس آرامش در افراد می شود، به همان اندازه که موافق دارد مخالفان سرسختی هم دارد. دکتر هومن شریفی، قائم مقام مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یکی از مخالفان سرسخت مصرف دخانیات است که به اظهار نظر عده ای که گفته بودند مصرف سیگار باعث ایجاد حس آرامش می شود، می تازد و به سلامت آنلاین می گوید: فرد با مصرف سیگار یک ارتباط رفتاری، عادتی و شناختی پیدا می کند و احساس آرامش کاذب به او دست می دهد. این جمله که برخی می گویند «سیگار دروازه اعتیاد است» غلط است، چون خود سیگار نوعی اعتیاد به شمار می رود.  این چه طرز تلقی است که افراد دارند؟ سوال من از کسانی که می گویند مصرف سیگار باعث احساس آرامش در افراد می شود این است که این چطور آرامشی است که پس از پنج دقیقه از بین می رود و برای به دست آوردن همان آرامش لازم است فرد دوباره سیگار بکشد؟

وی مشکل عمده گرایش اغلب مردم به سیگار را در بی توجهی به مصوبه مجلس در سال ۸۵ می داند. طبق این مصوبه قرار بود هر سال ۴۰ درصد افزایش مالیات بر سیگارهای خارجی و ۱۰ درصد افزایش مالیات بر سیگارهای داخلی وضع شود که با گذشت ۱۱ سال اجرا نشده است.

او توضیح می دهد: برای کنترل مصرف دخانیات هزاران ساعت کار کارشناسی انجام داده و تجربیات کشورهای دیگر مثل آمریکا را بررسی کردیم. در این بررسی ها متوجه شدیم که با مالیات هشت درصدی که آمریکائی ها بابت دخانیات می پردازند، رقم مصرف مواد دخانی در این کشور چهار درصد کاهش پیدا کرده است، اما چرا باید در کشور ما معکوس عمل می شود.  

قائم مقام مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعت دخانیات را صنعت بسیار باهوشی می داند که بسیار بهتر از قوه مجریه از قوانین کشوری اطلاع دارد و  قانون را دور می زند. یعنی تا لایحه ای در این باره تصویب شود و برای اجرا در اختیار قوه مجریه قرار داده شود، این صنعت، مسیرهای دیگری را برای نیل به مقاصدش پیدا کرده است.

شریفی دو راه برای حل معضل مصرف دخانیات پیشنهاد می کند؛ ابتدا اجرایی کردن قانون مصوب مجلس در سال ۸۵ در مورد مالیات بر سیگار که سال هاست مورد بی توجهی قرار گرفته و دوم؛ فرهنگ سازی در سطح جامعه تا مردم به این باور برسند که مصرف مواد دخانی تنها آرامشی گذرا و انواع بیماری های جسمی و سرطان را نصیب آن ها خواهد کرد.

با کدام امکانات شاد باشند؟ 

در «گزارش جهانی شادی» که هر ساله از سوی پژوهشگران سازمان ملل منتشر می شود، ایران هنوز هم به لحاظ دارا بودن شاخص های «شادی» حال و روز مناسبی ندارد و در میان ۱۵۶ کشور، رتبه ۱۰۵ را به خود اختصاص داده است. حرف های دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه خوارزمی هم مهر تاییدی بر پژوهش بین المللی و شاد نبودن ایرانی هاست. او هم حرف های وزیر بهداشت را در هفته ملی مبارزه با دخانیات شنیده که گفته برای ایجاد یک آرامش و شادی واقعی باید ابزارهای مناسب آن را تهیه کرد و آن را تایید می کند.

این جامعه شناس اشکال عمده شاد نبودن جامعه ایرانی را در عملکرد غلط ساختارهای اساسی می داند و می گوید شادی یک پدیده تمام جهات است. از برنامه های رادیو تلویزیون تا نحوه پوشش مردم، کدام یک گویای شاد بودن آن هاست؟ در شرایطی که مردم در گیر مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی هستند و بیکاری و تورم به مردم فشار می آورد، چطور برخی افراد غیر مسئول به خود اجازه می دهند تا در مورد مسائل زندگی مردم و حتی برگزاری کنسرت در شهرهای مختلف تصمیم بگیرند. درهای استادیوم ها را   بسته ایم، صدا و سیما اغلب اوقات از صبح تا شب برنامه های با مضمون غمگین پخش می کند، آیا با این روند می توان از مردم انتظار داشت شاد باشند؟ 

به اعتقاد او، نوعی تفکر «قرون وسطایی» بر صدا و سیما حاکم است که بر اساس آن برای تعالی باید زجر کشید، در حالی که دین اسلام با شادی مخالف نیست. او می گوید: شادی کردن مردم هیچ تضادی با آموزه های دینی ما ندارد و با بی توجهی به این مساله چیزی جز سرخوردگی نصیب جوانان و نوجوانان نخواهد شد.

به هر تقدیر سال هاست که در مورد عوارض مصرف سیگار هشدار داده می شود، اما هشدارها چندان تاثیر گذار نبوده و افراد  زیادی به دلیل مصرف سیگار و ابتلا به انواع و اقسام سرطان های ناشی از مصرف سیگار جان خود را از دست داده اند. در صورتی که اگر مطابق با معیارهای جهانی پیش می رفتیم و مالیات بر سیگار افزایش پیدا می کرد، امروز شاهد صرف میلیاردها تومان برای درمان معتادان به سیگار نبودیم و این هزینه صرف تعبیه امکانات و برنامه های شاد برای مردم می شد تا کمتر به سمت مصرف مواد دخانی و حتی مخدر گرایش پیدا کنند. (سلامت آنلاین/ لیلا حسین زاده)