چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۷

گفت‌وگوی سلامت آنلاین با بازیگر جوان:

سوسن پرور: به احترام حیوانات گیاهخوار شده‌ام

سوسن پرور

سلامت آنلاین- سوسن پرور از جمله بازیگران فعال عرصه تئاتر است که با سریال «بزنگاه» به کارگردانی رضا عطاران در میان مخاطبان عام شناخته شد. پرور در سال‌های اخیر در مجموعه‌های تلویزیونی همچون شهرک جیم، دزد و پلیس، خوب بد زشت، روزگار قریب و ... حضور داشته است. این بازیگر که متولد ۱۳۵۴ است، مدتی است که از پایتخت کوچ کرده و یکی از شهرهای کوچک اطراف پایتخت را برای سکونت برگزیده. او همچنین یکی از دوستداران و هواداران حیوانات و محیط زیست هم هست.

سلامت آنلاین با او در باره وضعیت زندگی، تغذیه و سلامتی و ...گفتگویی کرده که از نظر می گذرد.

اطلاع دارم چند سالی است که خارج از تهران زندگی می‌کنید. دلیل اینکه از پایتخت دور شدید چه بود؟

  تهران را دوست ندارم شاید به خاطر این که بزرگ شده شهرستان هستم. حال و هوای شهر تهران و مردمانش صمیمی، گرم و آنچنان که من دوست دارم نیست. من دوست دارم در جایی که زندگی می‌کنم همسایه‌هایش را بشناسم ولی مردم این رفتار مرا حمل بر فضولی می‌گذارند. آلودگی هوا و نگهداری از حیوانات نیز مزید بر علت شد تا به خارج از
​تهران بیایم.  
الان اینجا در بومهت احساس راحتی، امنیت، و شادی بیشتری می کنم .

رفت و آمد برایتان مشکل نیست چرا که کارتان در تهران است؟

سخت‌تر از زندگی کردن در تهران نیست. من در شهر بومهن زندگی می‌کنم و اختلاف زمان ۲۰ دقیقه ای به خیلی چیزها می‌ارزد. حداقل، در آب و هوای خوبی نفس می‌کشم و زندگی در اینجا خستگی روزانه را از تنم به در می‌کند. در تهران با توجه به موقعیت مالی‌ام یک آپارتمان ۷۰ متری می‌توانستم اجاره کنم اما در این‌جا مساحت خانه‌ام زیادتر است.سوسن پرور در کنار مادرش

شما از حیوانات هم نگهداری می‌کنید، چطور شد به فکر این کار افتادید؟ آیا از کودکی حیوان داشتید؟

من در دوران کودکی از حیوانات می‌ترسیدم. فکر کنم شانس زندگی‌ام بود که با آدم‌های حیوان‌دوست آشنا شوم تا محبت به حیوانات را بشناسم و از این موهبت الهی بهره ببرم.

هزینه نگهداری از حیوانات برای‌تان مشکل نیست؟

باید از آن‌ها بپرسید هزینه نگهداری من چقدر است! هر چه دارم از برکت حضور این حیوانات است. همیشه دلم قرص است که هیچوقت بودجه مالی‌ام به صفر نمی‌رسد، چراکه اگر من هم بنده ناقابلی برای خدا باشم حداقل موهبت و رحمتش را از این حیوانات دریغ نمی‌کند.

به نظر می‌رسد رفتار مردم با حیوانات نسبت به گذشته تغییر کرده و در این زمینه تا حدودی فرهنگ‌سازی شده است.

نسل جدید وقتی قهرمانان‌شان تام و جری و شرک و دیگر حیوانات باشد فرهنگ نگهداری از حیوانات را نیز می‌آموزند. داده‌هایی که خانواده‌ها به ما می‌گفتند یک قانون بود. به عنوان نمونه، می‌گفتند اگر به گربه آب بپاشید زگیل می‌زنید ولی اگر همین حرف را به بچه‌های امروزی بزنید سریع در اینترنت حستجو می‌کنند و این نوع حرف‌ها را قبول ندارند. نگهداری حیوانات در خانه خوب نیست چرا که به طبیعت تعلق دارند ولی طبیعتی نمانده تا در آن زندگی کنند. الان بیشتر بزرگترها حیوان‌آزاری می‌کنند تا کودکان. چند روز پیش در اینستاگرام تصویر یک گور دسته جمعی از حیوانات را در یکی از شهرهای ایران دیدم.

 

شما اصالتا اراکی هستید. چه نظری درباره آلودگی این شهر دارید؟

آلودگی اراک خیلی شدید است و از مرز هشدار گذشته. خیلی درباره این موضوع صحبت کرده‌ام ولی انگار صدایم به گوش کسی نمی‌رسد. نمی‌دانم آلودگی هوا باید به چه مرحله‌ای برسد تا مسوولین به فکر بیفتند.

چرا ایرانی‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند تازه به فکر سلامتی خود می‌افتند؟

به نظرم وقتی سن بالا می‌رود بدن به امراض و بیماری‌ها واکنش نشان داده و آلارم می‌دهد. در فرهنگ مان این‌گونه است که تا وقتی چیزی خراب نشود و از کار نیفتد به فکر تعمیر و سرویس آن نمی‌افتیم و این موضوع درباره سلامت جسم هم صدق می‌کند.

سلامتی اولویت چندم شما در زندگی‌تان است؟

اگر این سوال را دو هفته پیش می‌پرسیدید می‌گفتم سوم و چهارم ولی الان اولویت اولم است.

چطور؟

به خاطر این که دارم پا به سن می‌گذارم و باید به فکر سلامتی خود باشم. بدنم به بیماری آلارم می‌دهد.

چقدر به تغذیه و سلامتی‌تان اهمیت می‌دهید؟

من ۴ سالی است که گیاه‌خوار شده‌ام، نه به خاطر سلامتی بلکه به خاطر احترام به حیوانات. البته گیاه‌خواری خیلی به سالم بودن جسم و البته روح کمک می‌کند.

نظرتان درباره جراحی‌های زیبایی چیست؟

هر کسی زندگی شخصی‌اش به خودش ارتباط دارد و هر طوری که دوست دارد می‌تواند زندگی کند. علم پیشرفت کرده و مردم دوست دارند از این پیشرفت استفاده کنند. من در جایگاهی نیستم بخواهم نظر بدهم همان‌طور که دوست ندارم کسی کاری به کار من داشته باشد.

اهل ورزش هستید؟

نه زیاد. در تابستان دوچرخه‌سواری و استخر می‌روم و در زمستان پیاده‌روی می‌کنم.

آیا دم‌نوش‌های گیاهی هم مصرف می‌کنید؟

به وفور. من در خانه به جای عود عنبر نسارا دود می‌کنم؛ خیلی عالی و ضدعفونی کننده است.

چقدر به توصیه‌های پزشکی که در فضاهای مجازی تجویز می‌شود عمل می‌کنید و آن را باور دارید؟

اصلا قبول ندارم و مرجع مطمئنی نیست. فقط برای حیواناتم به چند سایت معتبر مراجعه می‌کنم.

به پیشگیری قبل از درمان معتقد هستید؟

معتقدم اما عمل نمی‌کنم. هنوز فرصت جبران دارم تا سلامتی‌ام را جدی بگیرم.

بیمه هستید و از آن رضایت دارید؟

بله. اما استفاده نکردم به جز برای عینک. من اگر مریض بشوم به بیماری‌ام محل نمی‌گذارم و خیلی دکتر نمی‌روم.

یعنی خوددرمان هستید؟

اصلا خوددرمان نیستم. سعی می‌کنم آن گفته شما که پیشگیری بهتر از درمان است را رعایت کنم.

وضعیت بهداشت و درمان مردم را چگونه می‌بینید؟

 این بحث خیلی وسیع است و در چند جمله نمی‌گنجد. بهداشت تعریف شده نیست. از فحش دادن گرفته تا ریختن آشغال در خیابان و قرار دادن زباله بدون پلاستیک شامل بهداشت است که باید فرهنگ سازی شود. رعایت بهداشت ابعاد وسیعی دارد و باید انسان‌ها از خود شروع کنند تا به جمع برسند. (زهرا صلواتی/سلامت آنلاین)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.