چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴

یک روز جهانی برای ممنوعیت «نایلون» و «پلاستیک»

آلودگی هوا وارونگی هوا پلاستیک کیسه نایلونی محیط زیست

سلامت آنلاین- به منظور فرهنگ‌سازی و ارتقای سطح دانش شهروندان در زمینه مضرات استفاده از کیسه‌های نایلونی، ۲۱ تیرماه از سوی طرفداران محیط‌زیست روز بدون کیسه نایلکس نامگذاری شده است.به گزارش سلامت آنلاین، ارتقای سطح آگاهی مردم در زمینه زیان‌های بهداشتی و محیط‌زیستی استفاده از کیسه‌های پلاستیکی ازجمله اهداف مهم نامگذاری روز بدون نایلکس بوده است.
کیسه‌های پلاستیکی پس از اختراع پلاستیک در سال ١٨٥٦ میلادی توسط «الکساندر پارکس» میهمان‌خانه‌های ما شده‌اند و درهمین مدت نه‌چندان طولانی، توانسته‌اند اثرات مخرب زیادی بر جای بگذارند. در واقع زندگی مدرن علاوه بر رفاهی که برای انسان به همراه دارد، گاه ضررهای جبران‌ناپذیری را نصیب او می‌کند.
هنگامی که کیسه‌های پلاستیکی به‌عنوان زباله دور ریخته می‌شوند، به علت ماندگاری بیش از ٥٠٠‌سال در محیط، باعث آلودگی محیط‌زیست می‌شوند. این کیسه‌ها به همراه باد جابه‌جا شده و وارد رودخانه‌ها و کانال‌های آب می‌شوند؛ در نتیجه موجب گرفتگی آبراهه‌ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن‌ماندن آب، زاد و ولد انواع حشرات افزایش می‌یابد. کیسه‌های پلاستیکی درصورت ورود به محیط‌زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی از قبیل وال، دلفین، فک و لاک پشت و نیز پرندگان دریایی اشتباها بر اثر خوردن این کیسه‌ها و خفگی ناشی از آن می‌میرند.
همچنین مواد پلاستیکی و پلیمری به علت ساخته‌شدن از منابع نفتی و دارابودن مواد با پایه نفتی و خاصیت تجزیه‌ناپذیری، در خاک باقی می‌مانند و به این ترتیب مواد شیمیایی آنها به تدریج از طریق خاک وارد زنجیره غذایی انسان می‌شود؛ بنابراین علاوه بر اثرات کیسه‌ها و ظروف پلاستیکی روی محیط‌زیست، آنچه حایز اهمیت است، سلامت انسان‌هاست، به‌خصوص این‌که امروزه مصرف بیش از حد و نابجا از این مواد، خطرات جبران‌ناپذیری را برای سلامت انسان به همراه دارد.
تا پیش از تولید کیسه‌های سازگار با محیط‌زیست، تنها راهکار زیست‌محیطی موفقیت‌آمیز در زمینه مقابله با انباشت زباله‌های پلاستیکی، ممنوعیت استفاده از این کیسه‌ها یا تشویق به بازیافت آنها بود اما با ورود کیسه‌های سازگار با محیط‌زیست که به‌طور طبیعی قابل تجزیه هستند، مسیر این مبارزه تغییر کرد. (شهروند)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.