چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶

نخستین نشانه ساییدگی زانو: کاهش فاصله مفصلی

استخوان و مفاصل زانو

سلامت آنلاین- ساییدگی زانو یک بیماری مفصلی است که غضروف دور مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به گفته یک متخصص طب فیزیکی و الکترودیاگنوز، این بیماری در افراد چاق و مسن بیشتر دیده می‌شود.به گزارش سلامت آنلاین، دکتر علیرضا مقتدری گفت: غضروف مفصلی لایه سفید رنگ و نرم و لغزنده ای است که روی سطح استخوان را در ناحیه مفصل می پوشاند و موجب می شود تا استخوان ها به راحتی در ناحیه مفصل روی هم حرکت کرده و بلغزند.
مقتدری درباره علل ایجاد سائیدگی زانو توضیح داد: در استئوآرتریت یا سائیدگی مفصلی این لایه به تدریج ضعیف و نازک می شود. بعد از مدتی شیار هایی روی آن به وجود آمده و سپس قسمت هایی از آن کاملا از بین رفته و تکه تکه می شود. در نهایت ممکن است قسمتی یا تمام سطح مفصل، پوشش غضروفی خود را از دست بدهد.
وی افزود: بنابراین از اولین علائم این بیماری که در رادیوگرافی ساده هم دیده می شود، کاهش فاصله مفصلی است به این معنی که فاصله بین انتهای پایینی استخوان ران و انتهای بالایی استخوان درشت نی که در رادیوگرافی حدود چند میلی متر است و در واقع فضایی است که غضروف مفصلی اشغال کرده است با نازک شدن غضروف به تدریج کمتر می شود.
این متخصص طب فیزیکی خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است که غضروف مفصلی در رادیوگرافی ساده دیده نمی شود و در محل آن فضای خالی دیده می شود. (ایمنا)