چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۲

هیس! اینجا کسی مشروب نمی‌خورد

دکتر امان الله قرایی مقدم- آسیب شناس اجتماعی و استاد دانشگاه

دکتر امان الله قرایی مقدم آسیب شناس جامعه شناس

روز گذشته در خبرها دوباره شنیدیم که سه نفر در استان فارس به دلیل مصرف مشروبات الکلی دست ساز، فوت کرده اند. چند روز قبل هم خبر مرگ و بستری ده ها جوان در استان کرمان بر اثر مصرف مشروبات دست ساز خبر ساز شد. تقریبا ماهی نیست که خبر مرگ بر اثر مصرف مشروبات الکلی دست ساز در کشور ما منتشر نشود. در این شرایط سوال اینجاست که چرا مصرف الکل دست ساز افزایش پیدا کرده است، طوری که باید هر روز منتظر شنیدن خبرهای تلخ اینچنینی باشیم؟
واقعیت این است که خیلی از افراد معتاد به الکل و حتی جوان هایی که برای اولین بار از الکل استفاده می کنند، توان پرداخت مبالغ بالا برای خرید الکل قاچاق را ندارند و به همین علت به سمت ساخت مشروبات الکلی و یا خرید مشروبات الکلی دست ساز کشیده می شوند تا هزینه کمتری پرداخت کنند. غافل از اینکه نمی دانند این مشروبات می تواند سلامت جسمی مصرف کنندگان را به شدت تهدید کند؛ به گونه ای که همین مصرف مشروبات الکلی دست ساز، ممکن است به نابینایی یا حتی مرگ فرد مصرف کننده منجر شود.

باید رسانه ها و نهادهای فرهنگ ساز، آگاهی بیشتری به جوانان بدهند تا در وهله اول، بیشتر با مضرات مصرف الکل آشنا شوند و در وهله دوم، به این آگاهی برسند که مصرف مشروبات الکلی دست ساز می تواند به قیمت جان آنها تمام شود. متاسفانه هنوز در این زمینه، اقدامات آگاهی بخش گسترده ای انجام نشده است.

تاثیرپذیری از الکلی ها، حضور در محافل دوستانه ای که مشروبات الکلی مصرف می کنند، الگو گرفتن از فیلم های خارجی که در آن، قهرمانان فیلم ها مشروبات الکلی مصرف می کنند، کمبود فرصت های تفریحی سالم برای جوانان، اقدامات محدود مراکز درمان اعتیاد به الکل، محیط زندگی فرد و تربیت خانوادگی، همگی از عواملی هستند که موجب می شود فردی به سمت مصرف الکل کشیده شود.

واقعا نیاز است که یک بار برای همیشه، تابوی حرف زدن درباره مصرف مشروبات الکلی را بشکنیم و خیلی بی پرده درباره این معضل صحبت کنیم، زیرا تا وقتی دنبال مخفی کاری درباره آمار الکلی های جامعه باشیم و صورت مساله را پاک کنیم، پیدا کردن راه حل ریشه ای نیز دشوار خواهد شد. اطلاع رسانی و بررسی دقیق آسیب های اجتماعی  زمانی میسر است که نخواهیم اوضاع را خوب و مطلوب جلوه دهیم و مدام بگوییم مصرف مشروبات الکلی در کشور ما ناچیز است. 

از همه بدتر اینکه، اعتیاد به الکل می تواند به بروز آسیب های اجتماعی متعددی منجر شود. افراد الکلی در معرض ارتکاب انواع جرایم هستند، طوری که اگر اخبار حوادث را مرور کنیم، می بینیم که در اغلب جرایم خشن مانند قتل و جنایت، ردپای مصرف الکل دیده می شود.

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، رانندگی در حین مستی، یکی از جرایم بزرگ است که جریمه اش بسیار فراتر از جرایم نقدی است. در کشور ما نیز باید قوانین در این حوزه به شکل جدی تری اجرا شود و با افرادی که پس از مصرف مشروبات الکلی، رانندگی می کنند به شکل قاطع تری برخورد شود.

بنابراین برای کاهش اقبال جوانان به سمت مصرف مشروبات الکلی دست ساز، نیاز است که در وهله اول، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی بیشتری شود و در وهله دوم، حتی می توان طرحی مشابه طرح توزیع دولتی مواد مخدر را در حوزه الکل هم اجرا کرد تا حداقل الکلی های جامعه که تعدادشان هم کم نیست، به دلیل مصرف مشروبات دست ساز، به کام مرگ نروند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.