یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶

خطر ابتلا به دیابت در صورت چاقی پس از بارداری

تست دیابت بارداری حامله حاملگی

سلامت آنلاین- بر اساس نتایج جدید حاصل از یک تحقیق تازه، زنانی که بعد از بچه‌دارشدن دچار اضافه‌وزن می‌شوند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بارداری طی دوران حاملگی بعدی خود هستند.به گزارش سلامت آنلاین، به گفته محققان وزن زنان قبل از بارداری و میزان اضافه وزن شان در طول بارداری از جمله فاکتورهای پرخطر دیابت بارداری است. دیابت بارداری نوعی قندخون بالاست که در طول بارداری روی می دهد. این عارضه می تواند هم برای مادر و هم برای نوزاد عوارضی به همراه داشته باشد.
محققان دانشگاه برگن نروژ به سرپرستی لین سربی، ریسک دیابت را در بین زنانی قبلا یک یا دو بار باردار شده بودند بررسی کردند.
این مطالعه شامل حدود ۲۴,۲۰۰ زن بود که بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ زایمان کرده بودند. محققان سابقه قبلی ابتلا به دیابت بارداری زنان و شاخص توده بدنی شان (BMI) را در زمان بارداری مدنظر قرار دادند.
حدود ۳۶ درصد زنان بین اولین و دومین بارداری شان بیش از ۱ واحد BMI اضافه وزن داشتند. این زنان بیش از زنانی که وزن شان ثابت مانده بود در طول بارداری دوم مبتلا به دیابت شده بودند.
محققان دریافتند زنانی که وزن شان ۲ واحد BMI افزایش یافته بود دو برابر بیشتر در معرض دیابت بارداری بودند و این ریسک در زنان دارای بیشترین اضافه وزن پنج برابر بود. (مهر)