چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱

راهکاری برای ترمیم بهتر و سریع‌تر زخم‌ها

دی ان ای ژنتیک

سلامت آنلاین- دانشمندان دانشگاه ایالتی اوهایو روش جدیدی ابداع کرده‌اند که بر اساس آن با برنامه‌ریزی مجدد RNA و DNA سلول، می‌توانند بدن را وادار به ترمیم بهتر زخم‌ها کنند. در واقع آنها سلول‌های موجود در بدن را به سلول‌های جدید تغییر می‌دهند تا روند بهبودی زخم تسریع شود.به گزارش سلامت آنلاین، ای‌بی‌سی نیوز نوشت: این روش که Tissue Nanotransfection (TNT) نام دارد، سلول‌ها را از طریق دستگاهی که از فناوری نانو بهره می‌گیرد، مجددا برنامه‌ریزی می‌کند.
این روش به این صورت انجام می‌شود که ابتدا پزشکان تحریک الکتریکی نوری را به سطح پوست اعمال کرده و سپس یک تراشه کوچک به اندازه یک دکمه سردست را در محل زخم قرار می‌دهند.
این تراشه در کمتر از یک ثانیه عوامل برنامه‌ریزی مجدد (DNA یا RNA پیش‌برنامه‌ریزی شده) را به صورت غیرتهاجمی از طریق یک میدان الکتریکی متمرکز با شدت بالا به سلول‌های زنده پوست اعمال کرده و آنها را به هر نوع سلولی که یک دانشمند یا پزشک می‌خواهد تبدیل می‌کنند.
این روش قبلا در مدل‌های موش آزمایش شده بود تا بافت مرده را نجات داده و روند رشد مجدد اندام را بهبود بخشد. TNT از تکنولوژی‌های قبلی متفاوت است، زیرا بی خطر، آنی و فاکتور برنامه‌ریزی مجدد آنها در سطح تک سلولی انجام می‌شود.
محققان انتظار دارند که این تکنولوژی طی یک سال برای آزمایشات انسانی مورد تایید قرار گیرد. با این حال هنوز هم برای انجام آزمایشات انسانی نیازمند انجام آزمایشات بیشتر برای ایمنی و کارآیی است.
این فناوری در نهایت می‌تواند به برنامه‌ریزی مجدد سلولی در شرایطی مانند سکته مغزی، آلزایمر و پارکینسون منجر شود. (ایسنا)