چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸

نه عصب کِشی، نه عصب‌کُشی؛ بگوئید: «ریشه‌درمانی»

عصب کشی دندان

سلامت آنلاین- عامه مردم ممکن است تفاوت تلفظ اصطلاح عصب‌کِشی یا عصب‌کُشی را ندانند و آن را بر اساس تصورات خود به یکی از هر دو شکل بیان کنند اما پزشکان معتقدند که هیچ کدام از این دو صحیح نیست و به جای آن باید اصطلاح «ترمیم ریشه دندان» یا «ریشه‌درمانی» را به کار برد.

رئیس انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران درباره درستی یا نادرستی عصب‌کِشی یا عصب‌کُشی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت آنلاین تاکید کرد: سال‌ها قبل وقتی پزشک هنگام کار روی دندان بیمار، به عصب دندان می‌رسید به کمک وسیله‌ای یا عصب را داغ می‌کرد یا با ماده‌ای اصطلاحا عصب را می‌کُشت و عصب می‌مرد. به این وضعیت نکروز (بافت مرده غیرفعال که بهترین محیط کشت میکروب است) گفته می‌شد.

دکتر باقر شهنی‌زاده ادامه داد:‌ بعد از سال‌ها، وسایلی مورد استفاده قرار گرفت که به دندانپزشکان اجازه می‌داد عصب را از کانال دندان خارج کنند و به همین دلیل به آن عصب‌کِشی می‌گفتند. اما مواقعی هم هست که عصب دندان از بین رفته و عصبی وجود ندارد که نیاز به عصب‌کِشی یا عصب‌کُشی باشد. در این حالت به کار روی آن ریشه درمانی گفته می‌شود.

رئیس انجمن دندان‌پزشکان عمومی اضافه کرد: امروزه دیگر ما در دندان‌پزشکی از عصب‌کِشی یا عصب‌کُشی استفاده نمی‌کنیم و در عوض، به آن «روت‌کانال تراپی» یا به زبان فارسی، «ریشه درمانی» می‌گوییم. ریشه درمانی در هر موردی، چه دندان ریشه داشته باشد یا نداشته باشد به کار می‌رود و به همین دلیل استفاده از اصطلاح‌های عصب‌کِشی و عصب‌کُشی از نظر علمی دیگر درست نیست. (سلامت آنلاین/ ندا اظهری)