چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۶

استفاده از سرامیک، راهکاری برای ترمیم دندان‌های پوسیده

معاینه دندانپزشکی دهان لثه

سلامت آنلاین- مسئول کارگاه سرامیک در ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با اشاره به شرایط استفاده از سرامیک‌های دندانی به منظور ترمیم دندان‌های پوسیده گفت: سرامیک دندان ساختاری شبیه به کریستال دارد که برای افزایش استحکام، موادی نیز به آن اضافه می‌شود تا در عین حال، خصوصیات رنگی و نوری دندان طبیعی بازسازی شود.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، دکتر علیرضا هادی در آستانه برگزاری این همایش اظهار داشت: در بازسازی دندان هایی که دچار پوسیدگی شده در مرحله اول ترمیم های مستقیم داخل دهانی انجام و ترمیم توسط مواد همرنگ یا غیر همرنگ با دندان انجام می شود .
وی افزود: در شرایطی که پوسیدگی قبلی دندانی به طور متوسط از ۵۰ درصد نسج دندانی بیشتر شود، ترمیم های مستقیم کیفیت لازم را نخواهد داشت. بنابراین لازم است از طریق قالبگیری، ترمیم با کیفیتی در خارج دهان بسازیم.
مسئول کارگاه سرامیک در ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: این ترمیمها باید بتواند با محیط دهان و تغییراتی همچون دما و PH زیاد، جویدن و مصرف غذاهای مختلف هماهنگی داشته و در نهایت بتواند زیبایی لازم را برای بیمار به همراه داشته باشد
وی با بیان اینکه در ترمیم هر دندان بیمار ۳ اصل مهم باید رعایت شود، گفت: این ۳ اصل از نظر خصوصیات فیزیکی و مکانیکی شامل استحکام کافی و از نظر بیولوژیک داشتن سازگاری کافی با محیط دهان است و ضمنا باید زیبایی را برای فرد به ارمغان آورد.
دکتر هادی اضافه کرد: در گذشته استفاده از روکش با زیرساخت های فلزی دارای استحکام بالا که بر روی آن ماده ای به نام سرامیک قرار می گرفت مرسوم بود؛ همچنین هدف از استفاده کردن این سرامیک به طور عمده تامین زیبایی ترمیم بوده است.
وی گفت: ترمیم های تمام سرامیک انواع و اقسام گوناگونی دارند اما برای کار روی دندان بیمار مهم است که بدانیم در مرحله اول بیمار شرایط لازم را برای استفاده از این ترمیم ها دارد یا خیر؛ و در مرحله دوم باید به این نکته توجه کرد که رعایت چه ملاحظاتی اولویت دارد تا آنچه قرار است برای بیمار ساخته شود کیفیت مناسبی داخل دهان بیمار داشته باشد و دارای عملکرد و طول عمر مناسبی هم باشد.
ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با حضور  صاحبنظران و اساتید برجسته این حوزه  ۲۵ تا ۲۷ مرداد در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.