شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷

کاهش دردهای قاعدگی با اسطوخودوس

داروهای گیاهی اسطوخودوس

سلامت آنلاین- یک کار‌شناس بهداشت عمومی به خانم‌ها توصیه کرد به جای استفاده از داروی مفنامیک اسید که عوارض جانبی بر سلامت انسان به دنبال می‌آورد، از اسطوخودوس برای کاهش دردهای عادت ماهانه خود استفاده کنند.

به نقل از تسنیم، سکینه مطیر‌زاده درباره بررسی اثر درمانی اسطوخودوس بر شدت و طول مدت درد قاعدگی اظهار داشت: از شایع‌ترین اختلالات ژنیکولوژیک که حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد زنان در سنین باروری آن را تجربه می‌کنند، قاعدگی دردناک است که می‌تواند سبب اختلال در زندگی آن‌ها شود.
به گفته وی برای تسکین درد قاعدگی از روش‌های مختلف، از جمله درمان‌های دارویی استفاده می‌شود که با توجه به عوارض جانبی درمان‌های دارویی استفاده از برخی گیاهان دارویی می‌تواند بر روی شدت و طول مدت درد قاعدگی موثر باشد.
این کار‌شناس بهداشت عمومی اضافه کرد: اسطوخودوس از نظر طب قدیم دارای طبع گرم و خشک بوده و دارای خواص زیادی مانند خاصیت ضد نفخ، برطرف کننده اسپاسم‌های ماهیچه‌ای، ضد افسردگی، ضد عفونی کننده، تسکین دهنده اعصاب و محرک جریان خون است که از آن به عنوان یک داروی گیاهی مؤثر استفاده به عمل می‌آید. ماساژ روی شکم و رحم با روغن اسطوخدوس در کاهش درد دوران قاعدگی بسیار موثر است.
مطیرزاده افزود: در بررسی صورت گرفته علائم دیسمنوره (قاعدگی دردناک) در گروه درمانی با اسطوخودوس استنشاقی (درمان با رایحه استخودوس انجام داده‌اند) نسبت به گروه دارونما کاهش یافته است.
وی گفت: نتایج دیگر نشان داده اسطوخودوس و مفنامیک اسید هر دو در کاهش شدت و طول مدت درد قاعدگی می‌توانند مؤثر باشند و در گروه‌هایی که از اسطوخودوس و مفنامیک اسید استفاده کردند در مقایسه با گروه دارونما به طور معناداری، هم کاهش شدت درد و هم کاهش طول مدت درد قاعدگی گزارش شده ولی با توجه به عوارض جانبی مفنامیک اسید، اسطوخودوس می‌تواند به عنوان درمان جایگزین مفنامیک اسید مورد استفاده قرار گیرد.
مطیرزاده خاطرنشان کرد: طبق یافته‌ها درمان با اسطوخودوس به صورت استنشاقی و یا ماساژ با روغن آن هم شدت درد و هم طول مدت درد قاعدگی را کاهش می‌دهد. با توجه به اینکه می‌توان از آن به عنوان یک داروی گیاهی مؤثر، ارزان و بدون عارضه جانبی مورد استفاده قرار داد، لذا پیشنهاد می‌شود تحقیقات بالینی بیشتری در این خصوص انجام پذیرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.