پنجشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۴

کابوس دیابت پایان می‌یابد؟

دیابت و آزمایش خون

سلامت آنلاین- محققان اولین آزمایش خود را برای بازیابی سیستم ایمنی بدن انجام دادند که سرعت پیشرفت دیابت نوع یک را آهسته می کند.

دیابت نوع یک به دلیل تخریب سلول های پانکراس ایجاد می شود که میزان قند خون را تحت کنترل دارد. محققان روش ایمنی درمانی را روی ۲۷ نفر انگلیسی آزمایش کردند که نشانه‌هایی از کاهش روند پیشرفت بیماری را نشان داد اما هنوز هم به مطالعات گسترده‌تری برای تأیید این روش درمان نیاز است.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از bbc، محققان امیدوارند که با ایمنی درمانی، روزی برسد که مبتلایان دیابت نوع یک دیگر نیازی به تزریق روزانه انسولین نداشته باشند. به طور کلی، میزان قند خون روی مقدار انرژی بدن تأثیر می‌گذارد به گونه‌ای که بالا بودن آن باعث احساس خستگی و پایین بودن آن موجب لرزش اندام‌ها می‌شود.

در مبتلایان دیابت نوع یک، سیستم ایمنی بدن به سلول‌های بتا حمله می‌کند. این سلول‌ها با ترشح هورمون انسولین، میزان قند خون را ثابت نگه می‌دارد. در این حالت، با حمله سیستم ایمنی به این سلول‌ها، بیمار مجبور می‌شود روزانه چند بار انسولین تزریق کند.

محققان با طرح راهکار ایمنی درمانی تلاش کردند سیستم ایمنی بدن را به حالت تعادل برگردانند. سیستم دفاعی بدن به گونه‌ای تنظیم شده که به مهاجمان حمله کند. اما دارای سلول‌های «تی» است که واکنش ایمنی را کاهش می‌دهند و مانع از حمله سیستم دفاعی به بافت‌های بدن می‌شود.

ایمنی درمانی، سلول‌های «تی» را در کنار هم قرار می‌دهد تا آنها را به قطعاتی از پروتئین‌های یافت شده در سلول‌های بتا تبدیل کند. با این کار، تعادل سلول‌ها برقرار شده و سلول‌های «تی» فعال باقی می‌مانند.

بیمارانی که تحت این درمان قرار گرفتند نیازی به افزایش دوز انسولین در طول روز ندارند. البته هنوز راه طولانی برای تأیید این راهکار درمانی باقی است و باید مطالعات گسترده‌تری صورت گیرد.

این آزمایش روی بیمارانی متمرکز است که به تازگی دیابت نوع یک در آنها تشخیص داده شده و هنوز یک پنجم از سلول‌های بتای آنها باقی مانده است. بازیابی این سلول‌ها به کنترل بیشتر بیماری کمک می‌کند اما هدف نهایی این راهکار درمانی جلوگیری از آغاز این بیماری است. در بیمارانی که از یک سال پیش دیابت نوع یک آنها شناسایی شده، بیشتر سلول‌های بتا از بین رفته است و با ایمنی درمانی نمی‌توان آنها را برگرداند بنابراین این درمان تنها برای بیمارانی کاربردی است که به تازگی به این بیماری مبتلا شده‌اند.

همه داوطلبانی که در این آزمایش شرکت‌ کردند به مدت ۶ ماه، هر دو تا چهار هفته یک بار تزریق انسولین را انجام دادند. در واقع، با ایمنی درمانی می‌توان امیدوار بود که از سلول‌های تولید انسولین محافظت کرد و مانع از نابودی آنها شد. بنابراین، بیماران مبتلا به دیابت نوع یک، دیگر نیازی به تزریق روزانه نخواهند داشت. (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)