شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸

اثر گرما بر وخامت حال مبتلایان به دیابت

گرمای هوا

سلامت آنلاین- معاون مرکز تحقیقات غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به آثار سوء هوای گرم بر بیماران دیابتی، «کتواسیدوز دیابتی» را از جمله عوارضی دانست که به گفته او می‌تواند بر اثر هوای گرم ایجاد شود و مبتلایان به دیابت را درگیر کند.به گزارش سلامت آنلاین، کتواسیدوز دیابتی عارضه‌ای جدی در زمینه دیابت است که می‌تواند منجر به اغماء و مرگ شود. وقتی سلول‌های بدن قادر به تولید انرژی از سوختن گلوکز نباشد، ناچار از چربی‌ها استفاده می‌کند که به تولید مواد کتونی منجر می‌شود. در غیاب انسولین، کتون‌ها در خون انباشته و مقداری از آن‌ها توسط ادرار دفع می‌شود. تجمّع زیاد کتون‌ها برای بدن مضر است و مسمومیت‌ ایجاد می‌کند.
به حالت ایجادشده در نتیجه تجمع زیاد کتون‌ها در بدن، کتواسیدوز دیابتی (DTA) می‌گویند.
معاون مرکز تحقیقات غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه کمبود انسولین مهمترین دلیل بروز این بیماری است، اظهار کرد: در کسانی هم که به دلیل گرمازدگی یا موضوعات دیگر دچار کم آبی می شوند، خطر افزایش شدید قندخون و کتواسیدوز افزایش می یابد.
دکتر محمدرضا مهاجری تهرانی، تهوع، استفراغ، درد شکم و سرگیجه و کاهش سطح هوشیاری را از علائم این بیماری اعلام کرد و گفت: کتواسیدوز دیابت عارضه ای خطرناک است که اگر درمان نشود می تواند سبب مرگ بیمار شود. این بیماری معمولا در دیابت نوع یک مشاهده می شود.
مهاجری تهرانی، افزایس خطر انعقاد خون در افراد دیابتی را از دیگر عوارض گرمازدگی اشاره کرد و گفت: برخی مطالعات نشان داده که این افراد مستعد انعقاد خون در رگ های عروق چشم هستند.
فوق تخصص غدد و متابولیک با اشاره به اینکه گرمای شدید می تواند سبب افزایش استرس در این افراد شود، افزود: هورمون های استرس در بدن در مواجهه با این موضوع افزایش پیدا می کنند که می تواند سبب افزایش قند خون شده و در نتیجه نیاز به انسولین را افزایش می دهد.
وی ادامه داد: نکته دیگری که برای افراد دیابتی در هوای گرم صورت می گیرد، افزایش جذب انسولین است. اگر بیمار دیابتی، انسولین زیرپوستی تزریق می کند، سرعت جذب آن در هوای گرم افزایش پیدا می کند و در این شرایط قند این افراد سریع تر از مواقع دیگر پایین می آید.
معاون مرکز تحقیقات غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران به بیماران دیابتی توصیه کرد که اگر این افراد می خواهند در یک روز گرم سال از خانه بیرون آیند یا فعالیت بدنی داشته باشند حتما لازم است مایعات فراوان مصرف کنند و مایعات خنک فراوان با خود همراه داشته باشند تا در مواقع لزوم استفاده کنند. همچنین از کرم های مرطوب کننده و پوشش مناسب، کلاه و حتی چتر بهره گیرند تا در معرض نور مستقیم آفتاب در ساعات گرما نباشند. (ایرنا)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.