شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۱

۴۰ درصد مرگ و میرها عامل قلبی دارند

قلب و عروق + نشست خبری

سلامت آنلاین- رئیس نوزدهمین کنگره تازه‌های قلب و عروق با تاکید بر بالا بودن آمار سکته‌های قلبی و بیماری‌های قلبی، فشار خون را اصلی‌ترین عامل خطرساز برای سلامت افراد دانست و گفت: شیوع سالانه بیماری‌های قلبی و عروقی در مردان بالای ۴۰ سال، به ۵۷ درصد می‌رسد.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر مسعود قاسمی اضافه کرد: طبق آمار ارائه شده در آبان ۹۵، آماری معادل ۴۷۶۶ مرگ به ثبت رسیده است که در این میان ثابت شده است ۴۴۱ نفر بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس انجمن آترواسکلروز ایران ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۶ آماری را مربوط به سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) در ایران اعلام کرد که براساس آن، ۶۳ درصد بیماری‌های قلبی و عروقی و ۲۸ درصد بیماری‌های مغزی (در کل ۹۱ درصد) شامل بیماری‌های عروقی بوده است.

وی تأکید کرد: میزان سالانه مرگ و میر در ایران ۳۷۵ هزار نفر است که حدود ۳۵ هزار نفر از این تعداد بر اثر سکته‌های قلبی و مغزی می‌میرند. این فقط شامل کشور ما نیست و تمام کشورها درگیر چنین آمارهایی هستند به طوری که در جهان، کشنده اول قلب است. ‌

قاسمی با اشاره به این‌که فشار خون عامل اصلی سکته مغزی و بدون شک عامل خطرساز اصلی در بروز حوادث قلبی هم به شمار می‌رود، اظهار کرد: در ایران، ۴۰ درصد مرگ و میرها به دلیل قلبی است؛ به این معنا که لزوما سکته قلبی مد نظر نیست، بلکه تمام مشکلات قلبی از جمله نارسایی‌ قلب، اختلالات ریتم قلب، بیماری‌های مادرزادی قلب و مسائلی که به نوعی با بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط پیدا می‌کنند در این گروه قرار می‌گیرند. بنابراین، ۲۰ درصد از این مرگ و میرها به دلیل سکته قلبی رخ می‌دهد.

او افزود: توجه به سبک زندگی، دور ماندن از بی‌تحرکی، رعایت رژیم غذایی، کاهش وزن، کاهش استرس، داشتن خواب کافی، عدم استعمال دخانیات شامل سیگار و قلیان و به طور کلی توجه به روش‌های پیشگیری در خانواده از جمله نکاتی است که می‌تواند خطر ابتلا به سکته‌ها و بیماری‌های قلبی را تا حد زیادی کاهش دهد.