سه‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰

پیام معاون اجتماعی وزیر بهداشت در آستانه روز پزشک

پزشکان؛ رفیق و محرم بیماران

سیدمحمد هادی ایازی

سلامت آنلاین- معاون اجتماعی وزیر بهداشت در آستانه روز پزشک، در پیامی این روز را به پزشکان تبریک گفت و آنها را رفیق و محرم بیماران دانست.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر سیدمحمدهادی ایازی در مطلبی به مناسبت روز پزشک نوشت: «ابوعلی‌سینا، نویسنده کتاب قانون در طب، از نام‌آورترین حکما و فیلسوفان کهن مسلمان و ایرانی هست که شاید بتوان گفت در خاورزمین و در میان دانشگاهیان و دانشوران آن بسیار شناخته‌ شده‌تر و دارای جایگاهی ارجمندتر است؛ چرا که با تلاش پایان‌ناپذیر، همراه ذوق و استعداد سرشار خود توانست میراثی نیکو و استوار در زمینه‌های گوناگون دانش و اندیشه‌ورزی از خود به یادگار بگذارد و جهانیان را به شگفتی و شیفتگی وا دارد. میراثی که به ویژه در زمینه پزشکی و فلسفه، از آن بهره فراوان برده‌اند و می‌برند و ای کاش ما نیز چنین ارزش استوانه‌های علمی و فرهنگی خود را می‌دانستیم و از ژرفنا و بن‌مایه‌های خرد ناب ایشان سود می‌جستیم و تنها به یادروزی از ایشان بسنده نکنیم.

به هر روی، یکم شهریور را در ایران، به نام و یاد این طبیب و حکیم پرآوازه، روز پزشک و بسیار نیکو نام نهاده‌اند و به درستی پزشکان هم‌چون آموزگاران از گذشته‌های دور تاکنون، جایگاهی درخور در نظام اجتماعی ایران و دیگر مردمان داشته‌اند. ای کاش که گَرد سوداگری و سودجویی از این دامن و دستار زیبنده و زندگی‌بخش و دم مسیحایی‌اش، دور بماند تا همواره طبیبان جان و تن باشند که طبیب را محرم و رفیق دانسته‌اند و این کم چیزی نیست. بارها خوانده‌ایم و باز هم می‌خوانیم: «یَا طَبِیبَ مَنْ لا طَبِیبَ لَهُ، یَا رَفِیقَ مَنْ لا رَفِیقَ لَهُ».

روز پزشک را نه تنها به پزشکان و پیشه‌وران این راه که به همه مردم بزرگ ایران شادباش می‌گویم که بهره‌مند از پزشکانی نیکوسرشت و روشن‌روان هستند و می‌توانند درمان دردهای خویش را از ایشان بجویند و رنج خود را به دستان این بزرگوران بکاهند.»

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.