سه‌شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۵

آب مروارید، شایع‌ترین اختلال دید

نشست چشم پزشکی

سلامت آنلاین- رئیس انجمن چشم پزشکی ایران گفت: برخی بیماری‌های چشمی علامت خاصی ندارند و تنها چشم‌پزشک در معاینه متوجه وجود مشکل می‌شود: بنابراین لزوم افزایش آگاهی مردم درباره انجام دوره‌ای معاینات چشمی از اهمیت بسیار دارد.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر جباروند صبح امروز در نشستی با تاکید بر لزوم تعیین مرز بین فعالیت چشم‌پزشکان و بینایی‌سنج‌ها (اپتومتریست‌ها) اضافه کرد: فقط چشم پزشکان با توجه به گذراندن دوره های تخصصی حق تشخیص بیماری های چشمی، درمان و تجویز دارو را دارند. در این میان بینایی سنج ها نیز در کنار چشم پزشکان وظیفه تشخیص و رفع عیوب انکساری چشم را عهده‌دارند.

جباروند ادامه داد: آب مروارید حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد اعمال جراحی چشم‌پزشکی را شامل می‌شود. در واقع، اگر عیوب انکساری چشم را که شایع‌ترین مشکل چشمی در کشور به شمار می‌رود، کنار بگذاریم، آب مروارید شایع‌ترین بیماری چشمی و بعد از آن، گلوکوم با ۱۲ درصد در رده‌های بعدی فراگیری قرار دارد؛ هرچند که آب‌ مروارید دیگر در کشور معضل به شمار نمی‌رود و براحتی درمان می‌شود.

او گفت: البته در تمام دنیا، در سنین بالای ۵۰ سال، آب مروارید شایع‌ترین اختلال دید محسوب می‌شود.

در این نشست همچنین دبیر علمی بیست و هفتمین کنگره چشم پزشکی ایران و مسئول گروه علمی گلوکوم (آب سیاه) بیان داشت: بیماری‌های چشمی مرموزی هم هستند که بیماران از وجود آن مطلع نیستند.

حیدر امینی تاکید کرد: حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر در ایران مبتلا به گلوکوم یا آب سیاه داریم. این بیماری علامت ندارد و فرد تنها با مراجعه به پزشک و معاینه متوجه وجود آن می شود.
دبیر علمی کنگره همچنین گفت: افرادی در سنین بالا و کسانی که سابقه ابتلا به آب‌سیاه در خانواده خود دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. علاوه بر گلوکوم، تاثیر دیابت روی چشم و بروز خونریزی چشمی نیز از دیگر بیماری های چشمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

او با اشاره به این‌که افراد مبتلا به دیابت هر ۵ تا ۶ ماه یک بار باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنند، افزود: از دیگر مشکلات بینایی، تنبلی چشم است که بویژه در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته و با غربالگری‌های انجام‌شده در دوران پیش دبستانی، بسیاری از این موارد درمان شده است.

امینی تأکید کرد: گلوکوم بیماری واحدی نیست و انواع مختلفی دارد. حدود بیشتر از نصف موارد را گلوکوم زاویه‌باز تشکیل داده است که فاقد علامت است؛ با این حال، در این بیماری، میدان دید از اطراف چشم تنگ می شود ولی تا مراحل آخر، بیمار از بیماری خود آگاهی ندارد.

به گفته او، در کشورهای غربی ۵۰ درصد بیماران از ابتلا به آب سیاه اطلاع ندارند و در ایران این میزان عدم اطلاع به ۸۰ درصد و در مناطق دوردست کشور هم تا ۹۰ درصد می‌رسد.

در ادامه، مسعود ناصری‌پور، دبیر هیئت بورد چشم‌پزشکی و متخصص چشم‌پزشکی، اختلالات عیوب انکساری چشم را شایع‌ترین اختلال چشمی دانست و گفت: حتی اگر اکسی دید کاملا خوبی داشته باشد هم باید هر چند وقت مورد معاینه قرار گیرد زیرا صرف داشتن دید کامل، بیانگر این نیست که افراد مشکل چشمی دیگری نداشته باشند. (سلامت آنلاین/ ندا اظهری)