چهارشنبه ۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۵

احتمال افزایش دوبرابری نارسایی قلب با زیاده‌روی در مصرف نمک

نمکدان شوری

سلامت آنلاین- اگر چیپس، چوب شور و آجیل نمکی جزء تنقلات پرمصرف شما هستند، بهتر است به فکر کاهش مصرف آنها باشید، چراکه طبق مطالعه اخیر، مصرف زیاد نمک با خطر مضاعف نارسایی قلبی همراه است.به گزارش سلامت آنلاین، طبق نتایج یک مطالعه جدید، مصرف بالای نمک با دو برابر شدن ریسک نارسایی قلبی مرتبط است.
پکا جوسیلاهتی، سرپرست تیم تحقیق از موسسه ملی سلامت فنلاند، در این باره می گوید: «مصرف زیاد نمک (کلرید سدیم) یکی از دلایل اصلی فشارخون بالا و فاکتور پرخطر بیماری قلبی عروق کرونر و سکته است.»
وی همچنین در ادامه می افزاید: «بعلاوه نارسایی قلبی یکی از بیماری های اصلی قلبی-عروقی در جهان است اما همچنان نقش افزایش مصرف زیاد نمک نامشخص است.»
محققان در این مطالعه، به مدت ۱۲ سال وضعیت بیش از ۴۰۰۰ نفر را از لحاظ ارتباط مصرف نمک و ابتلا به نارسایی قلبی بررسی کردند.
در این مطالعه از استخراج ۲۴ ساعته سدیم استفاده شد که به عنوان استاندارد طلایی برای برآورد مصرف نمک در سطح فردی در نظر گرفته شده است.
در طول ۱۲ سال پیگیری وضعیت افراد، ۱۲۱ مرد و زن مبتلا به نارسایی قلبی شده بودند.
به گفته جوسیلاهتی، «افرادی که بیش از ۱۳/۷ گرم نمک در روز مصرف کردند در مقایسه با افرادی که کمتر از ۶/۸ گرم نمک مصرف می کردند، دو برابر بیشتر در معرض ریسک نارسایی قلبی قرار داشتند.»
وی در ادامه تاکید می کند که مصرف مطلوب روزانه نمک حتی کمتر از ۶/۸ گرم است.
سازمان بهداشت جهانی مصرف روزانه نمک را حداکثر ۵ گرم پیشنهاد می کند و نیاز فیزیولوژیکی بدن در روز ۲ تا ۳ گرم است. (مهر)