دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳

عضو شورای شهر تهران در گفتگو با سلامت آنلاین یادآور شد:

اعلام برنامه‌های شورای شهر تهران برای ارتقای سلامت مردم

زهرا صدر اعظم نوری

سلامت آنلاین- عضو شورای شهر تهران از توسعه و تجهیز مترو، کاهش بار ترافیک و همچنین مقابله با آلودگی هوا به عنوان مهم‌ترین برنامه های شورای پنجم برای ارتقای سلامت جسمی و روانی مردم یاد کرد و گفت: سایر دستگاه های دولتی مثل سازمان محیط زیست نیز در این مسیر باید یاریگر شهرداری تهران باشند.

زهرا صدر اعظم نوری در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به معضل ترافیک افزود: ترافیک یکی از جدی ترین چالش های شهر تهران است که علاوه بر افزایش آلودگی هوا باعث اتلاف وقت شهروندان تهرانی می شود و به سلامت جسم و روح شان آسیب می زند. البته حل معضل ترافیک، منحصر به شهرداری تهران و شورای شهر نیست و سایر دستگاه ها بخصوص دولت نیز باید تعامل چند جانبه ای با شهرداری داشته باشند تا ترافیک که سالیان متمادی است جسم و روان شهروندان را آزرده خاطر کرده است مرتفع شود. 

وی با بیان این که به قدر کافی و شاید بیش از حد نیاز بزرگراه، تونل و معبر در تهران احداث شده است، عنوان کرد: حالا برای حل معضل ترافیک باید به توسعه شبکه حمل و نقل عمومی از طریق مترو، نگاهی ویژه داشت. عزم و اراده ای جدی در شورای شهر و شهرداری تهران برای کاهش ترافیک وجود دارد.

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: اگر بتوان مسافران بیشتری را با استفاده از مترو جا به جا کرد، تاثیر قابل توجهی در کاهش بار آلودگی هوا و حل معضل ترافیک به همراه خواهد داشت. سیاست شهردار و شورای تهران بر این اساس است که با تقویت شبکه مترو، افزایش تعداد واگن ها و تکمیل و تجهیز خطوط احداث به سمت و سویی حرکت و کنیم که علاوه بر کاهش تراکم جمعیت، زمان رسیدن قطار به هر ایستگاه نیز به حداقل خود برسد که البته عملیاتی شدن این مهم، نیازمند تخصیص اعتبارات کافی است، اما با توجه به این که در میانه سال ۹۶ هستیم و بسیاری از بودجه ها صرف شده، امیدواریم با تدبیر شهردار از چالش های موجود رهایی پیدا کنیم. قطعا همین مساله می تواند تاثیر جدی در ارتقای سلامت جسمی و روانی شهروندان داشته باشد.

عضو شورای شهر تهران در ادامه صحبت های خود آلاینده ها را به دو بخش ثابت و متحرک تقسیم بندی کرد و اظهار داشت: در حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد آلودگی هوا بواسطه سوخت مصرفی منابع متحرک یا همان خودروها حاصل می شود. غیر استاندارد بودن برخی خودروهای وارداتی و تولید داخل، تاثیر چشمگیری در تشدید آلودگی هوا دارد و از این رو برای کاهش این آلودگی باید برنامه زمان بنده ای شده ای میان شهرداری، وزارت نفت، صنایع و معادن و سازمان محیط زیست تدوین و به مرحله اجرا درآید تا با استاندارد سازی موارد یاد شده، بار آلودگی هوا کاهش پیدا کند.

صدر اعظم نوری با بیان این مطلب که کارخانجات جز آلاینده های ثابت به شمار می روند و برای رفع این معضل نیز باید تمهیداتی اندیشید، اظهار داشت: اقدام مشترکی که شهرداری تهران، سازمان محیط زیست و همچنین اداره کل محیط زیست تهران  در این راستا می توانند انجام دهند، شناسایی واحدهای آلاینده و دادن تذکر و در صورت لزوم پلمپ واحد متخلف است تا رفع آلودگی کنند.

وی تاکید کرد: انجام چنین اقداماتی این پیام را برای سایر واحدهای آلاینده به همراه خواهد داشت که در صورت تخلف و کنترل نکردن سطح آلایندگی واحدهای صنعتی خود، مراجع قضایی سراغ آنان نیز خواهد آمد.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: در صورت همکاری شهرداری و اداره کل محیط زیست استان تهران نوعی هم افزایی میان دو دستگاه ایجاد خواهد شد که اثر بخشی آن در مرتفع کردن آلودگی موثرتر خواهد بود.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم مشکل آلودگی هوا در تهران را کاهش دهیم، قدم بزرگی برای ارتقای سلامت شهروندان تهرانی برداشته ایم.