یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵

از خرید تا دستگیری دزدان؛ فراگیری «فناوری تشخیص چهره» در چین

شناسایی هکر فناوری تشخیص چهره

سلامت آنلاین- کشور چین این روزها شوق زیادی در استفاده هرچه بیشتر از فناوری تشخیص چهره نشان داده، از خرید مرغ سوخاری تا دریافت کارت پرواز و نیز دستگیری دزدان دستمال توالت را با این روش انجام می‌دهد.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از بی‌بی‌سی، این سیستم که در چین «با لبخند بپرداز» نام گرفته از طریق تشخیص چهره افراد و تطبیق آن با چهره ثبت شده، مردم را از دست در جیب کردن برای پرداخت پول یا استفاده از کارت خرید خلاص می کند.
اکنون در فروشگاه‌های مرغ سوخاری کنتاکی در «هانگ‌ژو» در شرق چین مشتریان پس از اینکه سفارش خرید خود را به ماشین می‌دهند با استفاده از فناوری تشخیص چهره و وارد کردن شماره موبایل پول آن را هم می‌پردازند.
ماشین دریافت سفارش و پرداخت به دوربین سه‌بعدی و الگوریتم تشخیص زنده بودن صاحب عکس مجهز است، بنابراین چهره فرد را با چهره‌ای که هنگام ثبت نام و دریافت کارت اعتباری یا کارت خرید ثبت شده مقایسه می‌کند و سپس مشتری با وارد کردن شماره موبایل عملیات پرداخت را انجام می‌دهد. به این ترتیب از تقلب برخی افراد نیز که ممکن است از عکس یا ویدئوی دیگران استفاده کنند جلوگیری می‌شود.
«یوم چاینا»، شرکتی که فروشگاه‌های مرغ سوخاری کنتاکی را در چین اداره می‌کند -در کنار بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای غذاهای فوری- مدعی است که برای اولین بار در دنیا از این فناوری برای پرداخت پول مرغ سوخاری استفاده کرده است. یوم چاینا این طرح را در نتیجه همکاری شرکت پرداخت با موبایل چین موسوم به «الی‌پی» اجرا کرده است.
چین حتی برای جلوگیری از سرقت دستمال توالت در معبد تاریخی آسمان در پکن نیز از این فناوری استفاده می‌کند. فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار هم هرچه بیشتر به سمت استفاده از فناوری می روند و اکنون خطوط هوایی چین جنوبی برای اولین بار با استفاده از آن کارت پرواز مسافران را صادر می کنند.
اخیرا در شهر چینگ‌دائو و در جریان برگزاری جشنواره‌ای، ۲۵ مظنون که در این جشنواره شرکت کرده بودند با استفاده از فناوری تشخیص چهره دستگیر شدند. ۱۸ دوربین که در چهار ورودی جشنواره کار گذاشته شده بود در کمتر از یک ثانیه این ۲۵ نفر را شناسایی کرد و علاوه بر این، تعدادی از کسانی هم که سابقه اعتیاد داشتند شناسایی شدند و از ورود آنها به جشنواره ممانعت شد.
پلیس چینگ‌دائو می‌گوید دقت این سیستم ۹۸/۱ درصد است و اگر چهره کسی در بانک اطلاعاتی پلیس موجود باشد بلافاصله هشدار می‌دهد.