سه‌شنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸

تاکید یک عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران در گفتگو با سلامت آنلاین:

داروخانه‌ها مجاز به فروش هر کالایی نیستند

داروخانه

سلامت آنلاین- یک عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران گفت: طبق آیین نامه اعلامی وزارت بهداشت، داروخانه ها مجاز به عرضه و فروش دارو، تجهیزات پزشکی، مکمل ها، غذای کودک، شیر خشک، مواد آرایشی و بهداشتی و در مجموع کالاهای سلامت محور هستند و عرضه هر کالایی خارج از این چارچوب یاد شده تخلف است و به آن رسیدگی خواهد شد.

دکتر شهاب الدین جنیدی جعفری در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: هر چند در ایران سخت گیری هایی در خصوص نوع کالاهای موجود در داروخانه وجود دارد، اما در برخی از داروخانه های کشورهای توسعه یافته اقلام دیگری همچون تخم مرغ و روزنامه های روز برای فروش عرضه می شوند.

وی ادامه داد: طبق برخی گزارش ها، بعضی داروخانه ها اقدام به فروش آدامس و حتی صندل می کنند که با توجه به این که مسئولان داروخانه از ضوابط فروش کالا مطلع هستند به نظر می آید آدامس های عرضه شده آدامس ترک سیگار یا هضم کننده غذا باشند. در مورد صندل ها نیز هر چند در آیین نامه وزارت بهداشت اشاره صریحی در مورد عرضه و فروش آن در داروخانه ها اشاره ای نشده است، اما از آن جا که استفاده از صندل باعث بهبود کیفیت راه رفتن بیمار می شود، در صورتی که دارای مجوز وزارت بهداشت بوده و تاییدیه شرکت رسمی را داشته باشد به نظر نمی آید عرضه آن مانعی داشته باشد.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران به بیماران و مراجعه کنندگان به داروخانه توصیه کرد در صورت مشاهده فروش کالایی خارج از مصوبات وزارت بهداشت، مراتب را به معاونت غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی و یا اداره بازرسی معاونت غذا و دارو اطلاع دهند تا اقدامات بعدی صورت گیرد.