جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴

یک فنآوری نوآورانه: قلمی برای تشخیص سرطان در چند ثانیه

دستگاه تشخیص بافت سرطانی

سلامت آنلاین- گروهی از مهندسان و دانشمندان دانشگاه تگزاس در آستین امریکا ابزار قدرتمندی ابداع کرده‌اند که بسرعت و بدقت بافت سرطانی را طی عمل جراحی، ظرف حدوداً ۱۰ ثانیه (بیش از ۱۵۰ برابر سریع‌تر از تکنولوژی موجود) شناسایی می‌کند.به گزارش سلامت آنلاین به نقل از مدیکال اکسپرس، این ابزار نوعی قلم دستی ویژه به نام MasSpec Pen است که اطلاعات تشخیصی دقیقی درباره بریدن یا حفظ کردن بافت ناحیه جراحی می‌دهد و در بهبود درمان و کاهش گسترش سرطان نقش موثری دارد.
«لیویا شیاویناتو ابرلین»، استادیار شیمی دانشگاه آستین که طراحی قلم و هدایت گروه پدیدآورندگان و محققان را در دست داشته، در این باره گفته است: «اگر کسی به سرطان دچار شود، اولین حرفی که کسی به فرد مبتلا می‌زند این است که امیدوارم جراحان بتوانند تمام بافت‌های سرطانی را از بدنت خارج کنند. فنآوری ابداعی ما می‌تواند بشدت شانس بهبودی و حذف هر رگهٔ سرطانی را طی عمل جراحی عملی کند».


در آزمایش‌هایی که روی بافت‌های سرطانی ۲۵۳ بیمار مبتلا صورت گرفته، قلم مک‌اسپیس توانسته به طور میانگین ظرف حدود ۱۰ ثانیه بافت‌های سرطانی را تشخیص دهد و ۹۶ درصد دقیق عمل کند.
جزئیات بیشتری از جمله درباره نحوه کار این قلم مخصوص بتازگی در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.